Świat zwlekał ze szczepieniami na COVID-19. Straci 2 biliony euro [RAPORT]

Dwa biliony euro będzie kosztować światową gospodarkę powolna akcja szczepień przeciw COVID-19, przy czym największy ciężar poniosą gospodarki wschodzące i rozwijające się - wynika z raportu Economist Intelligence Unit (EIU).
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

W środowym raporcie podkreślono, że podczas gdy kraje zaawansowane gospodarczo zaczynają już podawać swoim mieszkańcom dawki przypominające, to międzynarodowe starania o dostarczenie szczepionek biedniejszym krajom są nadal niewystarczające.

dr n. med. Paweł GrzesiowskiDr Grzesiowski: trzecia dawka szczepionki dla grup ryzyka jest racjonalna

Globalna gospodarka straci 2 biliony euro. Powodem zbyt wolne tempo szczepień

Z szacunków wynika, że kraje, które do połowy 2022 roku nie zaszczepią 60 proc. swoich mieszkańców, poniosą w latach 2022-2025 straty wysokości 2 bilionów euro. "Dwie trzecie tych kosztów przypadnie na kraje wschodzące, dodatkowo opóźniając ich gospodarcze dogonienie bardziej rozwiniętych krajów" - twierdzi EIU.

Eksperci ostrzegają, że wolne tempo szczepień może wywołać rozgoryczenie, zwiększając niebezpieczeństwo niepokojów społecznych w krajach rozwijających się. Regionem, na który przypadnie absolutna większość strat - blisko dwie trzecie - będzie Azja Południowo-Wschodnia. Jeśli jednak odnieść straty do PKB, najbardziej ucierpi Afryka Subsaharyjska.

Według stanu z końca sierpnia przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już ok. 60 proc. ludności krajów o wyższych dochodach, podczas gdy w krajach biedniejszych - zaledwie 1 proc. "Kampanie szczepionkowe postępują w gospodarkach o niższych dochodach w ślimaczym tempie" - podkreślono w raporcie.

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Ekspert: Pod koniec listopada nawet 30 tys. zakażeń dziennie

"Przepaść w dostępie" do szczepionek przeciw COVID-19 prawdopodobnie nie zniknie

Autorka raportu Agathe Demarais podkreśliła, że międzynarodowe starania o dostarczenie biedniejszym krajom szczepionki przeciw koronawirusowi w ramach programu Covax nie spełniły nawet skromnych oczekiwań. "Są niewielkie szanse na to, że przepaść w dostępie do szczepionek kiedykolwiek zniknie", gdyż bogate kraje dostarczają zaledwie ułamek niezbędnej ilości - zaznaczyła w oświadczeniu.

"W dodatku gospodarki rozwijające się zaczynają się koncentrować na podawaniu dawek przypominających, co spotęguje niedobór surowca i zatory przy produkcji" - dodała Demarais.

Raport EIU przygotowano, uwzględniając krajowe prognozy tempa szczepień w odniesieniu do prognoz PKB. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: