Koronawirus w Polsce. Kraska prognozuje, kiedy powrót dzieci do szkół przełoży się na liczbę zakażeń

Powrót dzieci do szkół przełoży się na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem mniej więcej za tydzień lub dwa - ocenił we wtorek w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zdaniem Kraski, obecnie nie widać jeszcze związku pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

"Myślę, że jeszcze koło tygodnia - dwóch trzeba poczekać na ewentualny efekt" - ocenił wiceminister. Dodał, że efekt ten związany będzie nie tyle z pobytem dzieci w szkole, ale ze zwiększoną mobilnością dzieci i rodziców.

Kraska zaznaczył, że do tej pory dzieci przechorowywały COVID-19 w sposób łagodny, lecz najnowsze dane z USA pokazują, że wariant Delta jest dla nich bardziej groźny. "Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia COVID-19" - podkreślił.

Zobacz wideo Zgorzelski o raporcie Jakiego: Nie damy wypchnąć Polski z Unii Europejskiej

W Polsce dominuje wariant Delta

Poinformował, że wariant Delta dominuje w Polsce w 99 proc. "Poprzedni wariant został praktycznie już wyparty" - zauważył wiceminister. Zastrzegł, że choć przebieg choroby po zakażeniu nowym wariantem wygląda podobnie, jednak jest on "zdecydowanie bardziej zakaźny".

"Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut" - poinformował Kraska. 

Ministerstwo Zdrowia: w szpitalach jest 1142 chorych z COVID-19

W szpitalach jest 1142 osób z COVID-19, w tym 120 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało we wtorek, 21 września, Ministerstwo Zdrowia. 21 sierpnia hospitalizowanych było 359 chorych z COVID-19.

MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6144 łóżka i 596 respiratorów.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 86 101 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 659 952 zakażonych. (PAP)

Autor: Iwona Żurek, Katarzyna Lechowicz-Dyl

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: