USA. Firma Merck chce zgody na stosowanie tabletek przeciw COVID-19

Firma farmaceutyczna Merck złożyła wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o stosowanie doustnego leku przeciw COVID-19. Decyzja może zapaść w ciągu kilku tygodni.
Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Molnupiravir to lek podawany doustnie przeciw COVID-19, który ma powstrzymywać replikację koronawirusa w organizmie. Amerykańska firma farmaceutyczna Merck podaje w swoim poniedziałkowym komunikacie, że wystąpiła z wnioskiem do Agencji Żywności i Leków (FDA) o awaryjne stosowanie Molnupiravir w leczeniu łagodnych i umiarkowanych przypadków COVID-19 wśród dorosłych.

Decyzja w tej sprawie może zapaść w ciągu kilku tygodni - podaje Associated Press. Jeśli amerykańska agencja FDA wyda pozytywną decyzję, będzie to pierwszy stosowany doustnie lek przeciwko COVID-19. Przed podjęciem decyzji, FDA przeanalizuje dane koncernu dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności leku.

Agencja Żywności i Leków sprawdzi efekty uboczne doustnego leku przeciw COVID-19

Firma Merck informuje w swoim komunikacie, że podczas badania fazy trzeciej Molnupiravir pozwolił zmniejszyć liczbę hospitalizacji i zgonów o około 50 proc. 7,3 proc. pacjentów, którym podawano lek, było hospitalizowanych lub zmarło w ciągu 29 dni, w porównaniu do 14,1 proc. pacjentów, którzy otrzymywali placebo. Co więcej, nie odnotowano zgonów wśród pacjentów, którym podawano Molnupiravir w ciągu 29 dni, podczas gdy wśród pacjentów, którzy brali placebo, odnotowano 8 zgonów.

Według amerykańskiej firmy farmaceutycznej skutki uboczne stosowania tego leku były podobne do tych, które zgłaszali pacjenci przyjmujący placebo. Jednak firma nie ujawniła publicznie rodzajów zgłaszanych problemów, co będzie kluczową częścią przeglądu FDA - wskazuje Associated Press.

Więcej o: