Łotwa. Posłowie bez certyfikatów covidowych mają zakaz wstępu do parlamentu

Trzem posłom stuosobowego łotewskiego parlamentu zabroniono we wtorek wstępu na obrady z powodu braku certyfikatów szczepienia przeciw COVID-19 - podaje Baltic News.

97 posłów okazało certyfikaty szczepień sejmowej komisji upoważnień, etyki i oświadczeń, co oznacza, że mogą uczestniczyć w posiedzeniach łotewskiego parlamentu.

Łotwa wprowadza nowe zasady dla posłów

Od poniedziałku (15 listopada) mają zastosowanie zasady określone w nowej ustawie o tymczasowych dodatkowych wymaganiach dotyczących pracy członków parlamentu i samorządów lokalnych. Zgodnie z nią, wypłaty wynagrodzeń zostaną zawieszone dla posłów, którzy nie będą mieli prawa angażować się w prace parlamentu. Płatności zostaną wznowione od dnia, w którym dany poseł przedstawi certyfikat covidowy komisji.

Pozostali posłowie, którzy nie okazali ważnego zaświadczenia o szczepieniu lub wyzdrowieniu, negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub zaświadczenia lekarskiego o odroczeniu szczepienia, nie zostali wpuszczeni na obrady.

Jeden z posłów przebywa obecnie w areszcie z powodu oskarżeń o szpiegostwo, przez co nie mógł przedstawić zaświadczenia.

Jak podaje Baltic News, tymczasowe wymagania wobec posłów parlamentu i rad miejskich zostały nałożone m.in. w celu "promowania zaufania do realizowanej przez rząd polityki zapobiegania COVID-19 oraz okazania solidarności z innymi instytucjami państwowymi i lokalnymi".

Według ogłoszenia zamieszczonego na oficjalnej stronie łotewskiego parlamentu ustawa ma pozostać w mocy do 1 czerwca 2022 roku. (PAP)

kjm/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Czy rząd chce przeczekać IV falę COVID-19? Belka: Oczywiście, że tak
Więcej o: