Słowacja: potwierdzono trzy przypadki wariantu omikron koronawirusa

Na Słowacji potwierdzono wystąpienie trzech przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa - poinformowali w sobotę premier Eduard Heger i minister zdrowia Vladimir Lengvarsky. Osoby zakażone w ostatnich tygodniach wróciły z państw określanych jako ryzykowne.
Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Granicę ze Słowacją przekraczały one transportem indywidualnym i wszystkie zareagowały na apel krajowych służb sanitarnych, które po wykryciu pierwszych zakażeń omikronem w Europie wzywały do zgłaszania się osób wracających przede wszystkim z państw południa Afryki, ale także Izraela, Hongkongu oraz Seszeli.

Słowacja. Pierwsze przypadki omikrona 

Trzy zakażone osoby były wcześniej zaszczepione, a choroba ma u nich łagodny przebieg.

Ponieważ bezpośrednio po powrocie z zagranicy osoby te rozpoczęły kwarantannę, nie ma potrzeby podejmowania dodatkowych kroków związanych z pojawieniem się nowego wariantu na terenie Słowacji - oznajmił minister Lengvarsky. Służby sanitarne kontrolują pobrane od rodzin próbki pod kątem ewentualnych kolejnych zakażeń.

Lengvarsky nie zakłada konieczności zmiany w ogólnokrajowych restrykcjach związanych z rozprzestrzenianiem się Sars-CoV-2.

Piotr Górecki (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: