Włochy. Nowe zasady wjazdu. Zaszczepieni tylko z ujemnym wynikiem testu

Od czwartku zaszczepieni przeciwko COVID-19 obywatele Unii Europejskiej będą mogli wjechać do Włoch tylko po wykonaniu testu na obecność koronawirusa. Z kolei niezaszczepieni będą musieli odbyć kwarantannę. Dekret w tej sprawie podpisał minister zdrowia.
Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Od czwartku 16 grudnia do 31 stycznia wjazd do Włoch możliwy będzie tylko z negatywnym wynikiem testu antygenowego wykonanego nie później niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy albo testu molekularnego wykonanego do 48 godzin wcześniej. Zgodnie z dekretem ministra zdrowia Włoch Roberto Speranza, ważność testu antygenowego została skrócona o połowę.

Osoby niezaszczepione przybywające z krajów Unii Europejskiej będą musiały odbyć pięciodniową kwarantannę, natomiast przyjezdni spoza Europy na dziesięciodniową.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Koronawirus. Włochy - szczepieniaWłochy zamierzają przedłużyć stan wyjątkowy do końca marca 2022 roku

Zakaz wjazdu do Włoch dla niektórych podróżujących

Granicy włoskiej nie będą mogły przekroczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w jednym z ośmiu krajów Afryki: Malawi, RPA, Lesotho, Botswanie, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini.

Minister zdrowia wyjaśnia, że powyższe decyzje podjął, by zatrzymać rozszerzanie się zakażeń wariantem omikron we Włoszech.

Lek firmy Pfizer przeciwko COVID-19Lek Pfizera przeciwko COVID-19 powinien być skuteczny przeciwko omikronowi

WHO: Omikron obecny w 77 krajach

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił podczas konferencji prasowej, że choć oficjalne dane wskazują, że wariant omikron jest obecny w 77 krajach, to, jego zdaniem, odmiana jest już na całym świecie, nawet jeśli nie została jeszcze wykryta.

Szef WHO zaapelował też, aby nie lekceważyć omikrona. - Rozchodzi się on z prędkością, jakiej nie widzieliśmy przy poprzednich wariantach. Jesteśmy zaniepokojeni, że ludzie traktują omikron jako łagodną odmianę. Bowiem jeśli nawet nie wywołuje on ciężkiego przebiegu choroby, to znaczna liczba zakażeń może znów przytłoczyć nieprzygotowane do tego systemu opieki zdrowia - dodał.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby oprócz szczepień nadal zachowywać zasady dystansu społecznego i nosić maski.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 310 000 osób, a łączna liczba zakażeń to 271 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Więcej o: