Nowe narzędzie do walki z COVID-19. FDA zatwierdziła Paxlovid - pierwszy doustny lek antycovidowy

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła w środę w trybie nadzwyczajnym do użytku Paxlovid, opracowany przez koncern Pfizer lek przeciwko COVID-19. Jest to pierwszy dopuszczony w USA lek antycovidowy w postaci doustnych pigułek.
Zobacz wideo Dr Fiałek o hejcie, który go dotknął w związku z walką z COVID-19

Jak podała w komunikacie FDA, lek został dopuszczony do stosowania u pacjentów w początkowym stadium choroby i nie jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych czy jako środek zapobiegawczy lub zamiennik szczepionki. Decyzja o dopuszczeniu leku jest wynikiem rezultatów badań klinicznych, wykazujących 88-procentową skuteczności leku w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci u szczególnie narażonych osób, które zaczęły kurację w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Pandemia koronawirusa. Pierwszy doustny lek przeciw COVID-19 zatwierdzony

Zestaw leku obejmuje 10 tabletek nirmatrelwiru, środka hamującego replikację wirusa oraz 20 tabletek ritonawiru, substancji przedłużającej działanie głównego środka. Zalecenia FDA obejmują przyjmowanie po dwóch tabletek ritonawiru i jednej nirmatrelwiru dwa razy dziennie przez pięć dni.

- Dzisiejsza decyzja wprowadza pierwszy lek na COVID-19 w formie doustnej pigułki; to ważny krok naprzód w walce z pandemią - powiedziała Patrizia Cavazzoni, dyrektor FDA ds. badań nad lekami. - Daje nam to nowe narzędzie do walki z COVID-19 w kluczowym momencie, kiedy pojawiają się nowe warianty - dodała.

Więcej informacji na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

FDA ma wkrótce wydać decyzję także w sprawie innego środka przeciw COVID-19

Według koncernu Pfizer lek powinien być także skuteczny w infekcjach wariantem omikron. Możliwe efekty uboczne leku to m.in. osłabione poczucie smaku, biegunka, wysokie ciśnienie oraz ból mięśni.

FDA ma wkrótce wydać decyzję również w sprawie innego doustnego środka przeciwko COVID-19 - molnupirawiru produkowanego przez firmę Merck & Co. Lek ten został dopuszczony już wcześniej do użytku m.in. przez Europejską Agencję Leków. W listopadzie prezydent USA Joe Biden ogłosił zakup 10 mln zestawów leku Pfizera, zapowiadając jego pierwsze dostawy jeszcze w tym roku.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP) osk/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: