Omikron paraliżuje podróże. Ponad 8 tys. lotów anulowano w świąteczny weekend

Ponad 8 tys. lotów zostało anulowanych w świąteczny weekend z powodu pandemii koronawirusa. W poniedziałek uziemiono 2200 rejsów, najwięcej w USA i w Chinach - podaje portal FlightAware, zajmujący się obserwowaniem transportu lotniczego.

Jak pisze BBC, amerykańskie linie lotnicze odwołujące loty argumentują to dużą ilością pozytywnych wyników testów u członków załóg, którzy przez to muszą przebywać w izolacji.

Służby amerykańskie monitorują także dziesiątki pływających u wybrzeży USA statków wycieczkowych, na których stwierdzono obecność koronawirusa. Kilku takim jednostkom odmówiono wstępu do portu na Karaibach.

Lotnisko Balice - zdjęcie ilustracyjneKraków. Brytyjczyk wpadł na lotnisku w Balicach. Pokazał fałszywy certyfikat

Tysiące odwołanych lotów z powodu koronawirusa

Najbardziej dotknięte pandemią amerykańskie firmy to United Airlines i JetBlue. Pierwsza ostrzegała już w zeszłym tygodniu, że wzrost liczby zakażeń omikronem miał "bezpośredni wpływ na załogi lotnicze i ludzi, którzy prowadzą operacje, a wielu pracowników musiało izolować się po kontakcie z zakażonymi".

Według FlightAware większość rejsów odwołanych w poniedziałek to loty chińskich przewoźników. Należą do nich China Eastern, który odwołał ponad 420 lotów, oraz Air China, który odwołał ponad 190 lotów.

Zdjęcie ilustracyjneFrancja. Rząd wprowadza nowe obostrzenia epidemiczne z powodu rozprzestrzeniania się omikrona

Także Hongkong zakazał wszystkich lotów Korean Air na dwa tygodnie, po pozytywnych przypadkach testów wśród niektórych pasażerów przylotów tej linii.

W Wielkiej Brytanii British Airways zgłosiły w poniedziałek odwołanie ponad 40 lotów. (PAP)

zm/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: