Niemcy. Gospodarka straciła 350 mld euro podczas pandemii. Ale omikron "daje powody do nadziei"

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne straty ekonomiczne w ciągu ostatnich dwóch lat. Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) w Kolonii szacuje szkody dla gospodarki od 2020 roku na 350 mld euro - informuje telewizja ARD.

IW wyliczył, że duża część strat wynika z mniejszej konsumpcji prywatnej - m.in. z powodu lockdownów. Ponadto zmniejszyły się inwestycje przedsiębiorstw. Nastąpił gwałtowny spadek obrotów z zagranicą.

Niemcy. Christian Durr: Musimy przyjąć 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy - zdjęcie ilustracyjneNiemcy szukają 400 tys. pracowników. "Tak szybko, jak to możliwe"

Niemiecka gospodarka będzie wciąż tracić. Ale omikron daje nową nadzieję

W rezultacie realny produkt krajowy brutto (PKB) w drugim kwartale 2020 roku spadł o 11 proc. rok do roku. Według badania, w drugim roku pandemii decydujące znaczenie miały problemy w łańcuchach dostaw: brakujące komponenty spowodowały szczególne problemy w przemyśle motoryzacyjnym.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku może dojść do kolejnych braków w wysokości 50 mld euro, uważa instytut. Podnoszenie się gospodarki po pandemii "potrwa lata". Nawet jeśli do końca 2022 r. produkt krajowy brutto osiągnie ponownie poziom sprzed kryzysu, to i tak będzie istniała "znaczna przepaść" w wynikach gospodarczych w porównaniu z sytuacją, gdyby nie było pandemii.

Koronawirus w Niemczech (zdjęcie ilustracyjne)Niemcy. Pracownicy bez trzeciej dawki nie otrzymają wynagrodzenia

Nowy wariant koronawirusa omikron daje jednak również powody do nadziei

- wyjaśnia ekonomista IW Michael Groemling. - Jeśli w tym roku wejdziemy w fazę endemiczną, sprawy powinny znów zacząć wyglądać lepiej - dodał.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Co należy zrobić przed V falą pandemii? Prof. Pyrć: Jesteśmy już bardzo głęboko w kolejnej fali
Więcej o: