Wakacje 2022 - Portugalia zapowiada kary dla turystów. Chodzi o podanie swojego miejsca pobytu

Władze Portugalii, gdzie zniesiono nakaz wykonania testu na obecność COVID-19 przed przylotem, ogłosiły w poniedziałek, że będą karać podróżnych, którzy odmówią wypełniania tzw. ankiet sanitarnych lub podadzą niepełne informacje. W dokumentach tych musi znaleźć się m.in. dokładny adres ich pobytu.

Zmiany, które zapowiedział rząd Portugalii, mogą być kluczowe dla osób, które planują wybrać się do tego kraju na wakacje. Na razie nie wiadomo jednak, jak długo mogą działać planowane przepisy. 

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Wakacje 2022 w Portugalii - bez testów, ale z koniecznością podania miejsca pobytu?

Jak wskazała telewizja SIC Noticias, restrykcja ma obowiązywać tylko na lotniskach kontynentalnej Portugalii. Odnotowała, że mimo to osoby podróżujące z portugalskich archipelagów Madera i Azory na lotniska w kontynentalnej części kraju również będą musiały precyzyjnie wypełniać tzw. formularz sanitarny, umieszczając w nim docelowy adres pobytu.

Zgodnie z przepisami za niewypełnienie rubryki z adresem pasażer będzie musiał zapłacić mandat od 300 do 800 euro. Karę 20-40 tys. euro za niewypełnienie formularza może też ponieść przewoźnik.

W poniedziałkowym komunikacie rząd wyjaśnił, że formularz z dokładnymi danymi pasażera i docelowym miejscem jego podróży "musi zostać wypełniony elektronicznie po zakończeniu odprawy i przed wejściem na pokład samolotu".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W czwartek władze kraju zatwierdziły nowe przepisy w sprawie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Przywróciły możliwość podróżowania do kraju na podstawie certyfikatu potwierdzającego przebycie pełnego procesu szczepień.

Wcześniej osoby przylatujące do Portugalii musiały okazać test z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa lub dokument medyczny potwierdzający przebycie COVID-19. Zasady te obowiązywały od 1 grudnia 2021 r., uniemożliwiając wjazd do kraju samolotem na podstawie tzw. paszportu szczepionkowego.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP) /zat/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: