Niemcy. Studenci muszą zgolić brody. W mailu napisano jaki typ zarostu mogą nosić pod maseczką

Studenci uniwersytetu medycznego w Greifswaldzie (Meklemburgia-Pomorze Przednie) otrzymali polecenie: kto do tej pory nosił brodę, musi sięgnąć po maszynkę do golenia. Według władz uczelni maseczki FFP2 nie przylegają wystarczająco ściśle do brodatych twarzy; wąsy mogą zostać - podały niemieckie media.

W mailu do studentów napisano: "Proszę o natychmiastowe dostosowanie golenia do warunków higienicznych".

Zobacz wideo Braun wykluczony z obrad Sejmu. Nie chciał założyć maseczki

Niemiecka uczelnia instruuje, jaki zarost można mieć pod maseczką FFP2

"Niektórych odbiorców poczty szczególnie zirytowała załączona infografika" - pisze dziennik "Nordkurier". "Wyszczególniono w niej bardzo dokładnie, jakie kształty zarostu można nosić pod maską FFP2 bez wpływu na efekt filtra. Podstawowa zasada: im mniejszy (zarost), tym lepszy. Szczególnie jeden typ wąsów przykuwa uwagę: typ - ściśle przycięte wąsy, jak te, które nosił Adolf Hitler. Wątpliwe historycznie i z pewnością nie jest to coś, co nosiłby dziś student z Greifswaldu, ale najwyraźniej nie jest to medycznie niewłaściwe" - zauważa gazeta.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Uczelnia podkreśla w swoim piśmie, że nie jest to nowe rozporządzenie, a jedynie przypomnienie. Grafika przesłana wraz z mailem pochodzi z 2017 roku i została pierwotnie opublikowana przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Ilustracja z wąsikiem Hitlera już wcześniej wywołała poruszenie w internecie - informuje "Nordkurier".

"Nordkurier" krytykuje uczelnię: pandemia trwa od dwóch lat

Polecenie uczelni ma na celu zapewnienie prawidłowego przylegania maseczki FFP2 i tym samym lepszej ochrony. "To, co na pierwszy rzut oka ma sens, po bliższym przyjrzeniu się wydaje się przesadą. Nie tylko testy są obowiązkowe podczas kursów i praktyk, ale także studenci pracują prawie wyłącznie na modelach i bardzo rzadko mają kontakt z pacjentami. Krok ten wydaje się również dość spóźniony, biorąc pod uwagę, że pandemia jest już od dwóch lat" - zwraca uwagę gazeta.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: