Koronawirus. Od wtorku skrócona izolacja domowa. Ile trwa? Kiedy się zaczyna? Wyjaśniamy

Od wtorku izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2, skrócona została do siedmiu dni. Liczona jest teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie od otrzymania jego wyniku.
Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia z 10 lutego 2022 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny, lub nadzoru epidemiologicznego od wtorku 15 lutego izolacja osób, u których wykryto zakażenie SARS-CoV-2, zostaje skrócona do siedmiu dni. Do tej pory było to 10 dni.

Izolacja domowa - co się zmienia?

Dodatkowo izolacja w warunkach domowych liczona będzie teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie - jak do tej pory - od daty uzyskania pierwszego dodatniego testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił porady (teleporady lub w domu pacjenta) może przedłużyć okres izolacji, ale nie wcześniej niż w szóstej dobie od momentu wykonania testu diagnostycznego.

Więcej aktualnych informacji na temat koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Obowiązek kwarantanny w przypadku osób mieszkających z osobą na izolacji

Zgodnie z nowymi przepisami pozostawiono obowiązek odbywania kwarantanny przez osoby mieszkające z osobą skierowaną do izolacji. Obowiązkowa kwarantanna dla domownika kończy się wraz z końcem izolacji albo w momencie wprowadzenia do systemu informatycznego negatywnego wyniku testu diagnostycznego wykonanego przez domownika.

Obowiązku kwarantanny nie wymaga się do osoby, która w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed dniem wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 zakończyła izolację, izolację w warunkach domowych lub hospitalizację. Izolacja domowa to odosobnienie osoby, która otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2 i nie została skierowana do izolatorium lub nie jest hospitalizowana.

***

Autorka: Klaudia Torchała

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: