Austria nie wprowadza na razie obowiązku szczepień na COVID-19. Decyzję zawieszono na trzy miesiące

Austria miała wprowadzić obowiązek przeciw COVID-19. Decyzję jednak zawieszono na trzy miesiące. Powodem są wątpliwości, czy obowiązek byłby uzasadniony, szczególnie w obliczu zmian, jakim ulega koronawirus.
Zobacz wideo Czy kwestia obowiązkowych szczepień zyska poparcie w Parlamencie? Pytamy wicemarszałka Kamińskiego

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19, które miały być w Austrii wprowadzane i egzekwowane od marca, zostały zawieszone na trzy miesiące. To efekt przedstawionego w środę raportu specjalnej komisji, która miała ocenić skutki wejścia w życie przepisów o obowiązku szczepień - poinformowali minister zdrowia Johannes Rauch i minister ds. europejskich Karoline Edtstadler.

Obowiązkowe szczepienia jednak nieuzasadnione?

Jak uzasadniła Edtstadler, cytowana w środę przez dziennik "Kronen Zeitung", wprowadzanie i egzekwowanie obowiązku szczepień wobec dominującego obecnie wariantu omikron byłoby "nieproporcjonalne". Zdecydowano o zawieszeniu obowiązku na trzy miesiące, "ponieważ istnieje wiele argumentów, że (takie) naruszanie praw podstawowych byłoby nieuzasadnione". Komisja ma ocenić sytuację i przygotować kolejny raport za trzy miesiące.

Wirus ulega zmianom, więc i my musimy reagować elastycznie. W związku z tym zawieszamy obowiązek szczepień, co oznacza, że nie będzie też kontrolowania szczepień

- podkreśliła minister i dodała, że zmian będzie można dokonać w dowolnym momencie zarządzeniem ministra zdrowia.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: