Paszport covidowy od teraz ważny bezterminowo. Ale tylko w Polsce. Co z Europą?

W Polsce unijny certyfikat covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, jest ważny bezterminowo - podał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową przypomniał, że dotąd ważność certyfikatu w tej sytuacji wynosiła 270 dni. Na jakiej podstawie Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o tym, że dla osób, które przyjęły trzy dawki szczepionki przeciwko COVID-19, paszport covidowy będzie przedłużony bezterminowo?

Zobacz wideo Rząd od 1 marca znosi większość restrykcji

Koronawirus w Polsce. Certyfikat covidowy osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki, ważny bezterminowo

- Ponieważ nie ma rekomendacji w sprawie czwartej dawki, poza osobami powyżej 80 lat oraz tych, z obniżoną odpornością, zapadła decyzja o bezterminowej ważności certyfikatu w Polsce - wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia. Wojciech Adrusiewicz podał, że decyzja ma moc obowiązującą od wtorku (26 kwietnia 2022 roku).

"W Polsce unijny certyfikat covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, jest już bezterminowy. Jednocześnie przypominam, że UCC dla dzieci do 18. roku życia jest bezterminowy w całej UE" - napisał również we wtorek na Twitterze szef MZ Adam Niedzielski. Na razie inne kraje Europy nie podjęły podobnych jak Polska decyzji ws. paszportów covidowych.

Dawka przypominająca podawana jest po przyjęciu pełnego cyklu (zwykle dwóch dawek), jej celem jest wzmocnienie i utrwalenie ochrony przeciw COVID-19. 

(PAP) Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl/ ktl/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Koronawirus w Europie. Gdzie nie obowiązują certyfikaty covidowe?

Paszport covidowy wykorzystywany jest w państwach Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku. Wówczas to podróżni musieli okazywać dokument, który potwierdzał szczepienie przeciwko COVID-19, przebycie choroby lub negatywny test na obecność wirusa przy wjeździe do danego kraju. Obecnie tego dokumentu nie trzeba okazywać przy wjeździe do takich państw, jak:

  • Czechy (przy wjeździe własnym środkiem transportu, nie dotyczy więc pociągów, autobusów, samolotów itp.);
  • Portugalia (przy wjeździe własnym samochodem);
  • Węgry (przy wjeździe własnym samochodem);
  • Litwa;
  • Irlandia;
  • Norwegia;
  • Słowenia;
  • Szwajcaria;
  • Szwecja.

Z ostatnich deklaracji Komisji Europejskiej wynika, że termin rezygnacji z korzystania z paszportów covidowych ma zostać przesunięty na 30 czerwca 2023 roku.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: