Chiny. "Restrykcje przez następne 5 lat"? Burza w sieci, słowa urzędnika usunięte. "Błąd edytorski"

Sekretarz Komunistycznej Partii Chin w Pekinie Cai Qi miał powiedzieć, że Pekin będzie utrzymywał restrykcje covidowe "przez następne pięć lat". Słowa urzędnika, które cytowała gazeta "Beijing Daily", wywołały burzę w mediach społecznościowych, po czym dziennik ocenzurował jego wypowiedź, tłumacząc się "błędem edytorskim" - podaje CNN.

"Przez następne pięć lat Pekin będzie zdecydowanie wdrażał środki kontroli pandemii COVID-19 i utrzyma politykę 'zero COVID', aby zapobiec napływowi przypadków z zagranicy i ponownemu wzrostowi przypadków w kraju" - miał w poniedziałek powiedzieć Cai Qi, Sekretarz Komunistycznej Partii Chin w Pekinie. Jego słowa miały pojawić się na łamach partyjnej gazety "Beijing Daily" (która pod względem redakcyjnym jest zarządzana przez Pekiński Komitet Ligi Młodzieży Komunistycznej) i zostać ponownie opublikowane przez inne państwowe media - wyjaśnia "The Guardian".

Interesują Cię Chiny? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chiny utrzymają restrykcje na kolejne lata? "Błąd edytorski"

Wypowiedź chińskiego urzędnika, jak podaje CNN, wywołała burzę w mediach społecznościowych, po czym fragment: "Przez następne pięć lat" miał zostać usunięty z lokalnych mediów. Gazeta "Beijing Daily", która usunęła te słowa, tłumaczy się "błędem edytorskim".

Według amerykańskiej stacji CNN wypowiedź Caia Qi, którą przytoczył państwowy dziennik, w pierwotnej wersji była myląca, ale Sekretarz Komunistycznej Partii Chin w Pekinie rzeczywiście miał mówić o możliwości utrzymania polityki "zero COVID" w Pekinie przez następne pięć lat.

Koronawirus w Chinach. Polityka "zero COVID" psuje rynek pracy

Chiny w ostatnich miesiącach wprowadzały pełny lub częściowy lockdown m.in. w Pekinie i Szanghaju. Tamtejsze władze stosują restrykcje po wykryciu nawet pojedynczych przypadków zakażenia COVID-19 i izolują całe społeczeństwa w miastach w ramach surowej polityki "zero COVID". Do masowych ośrodków izolacji trafiają na kwarantannę wszystkie osoby uznane za bliski kontakt chorego, nawet sąsiedzi z jednego bloku, którzy nie spotkali się z nim osobiście.

Surowe restrykcje negatywnie wpłynęły na krajową gospodarkę i zaszkodziły rynkowi pracy. W maju stopa bezrobocia wśród osób w wieku 16-24 lat osiągnęła rekordowo wysoki poziom 18,4 proc. - zauważa CNN.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: