Grypa atakuje. Niedzielski pokazał alarmujące dane i zlecił NFZ "stały monitoring obłożenia pediatrii"

W ciągu tygodnia w Polsce zarejestrowano blisko 270 tysięcy zachorowań na grypę - powiadomił minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że połowa zachorowań dotyczy dzieci. Niedzielski zlecił prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii.

"Mamy blisko 270 tys. zachorowań na grypę na tydzień, z których połowa to dzieci. Zleciłem NFZ prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii. Lokalne oddziały NFZ mają reagować na sygnały o wzroście zajętości łóżek. Dziś zajętych jest 10 tys. miejsc pediatrycznych" - przekazał na Twitterze szef resortu zdrowia.

Technologia Zaawansowana technologia nie tylko w samochodzie. Pomaga również odnieść sukces w pracy

Adam Niedzielski: To grypa decyduje obecnie o sytuacji epidemicznej w kraju

W zeszłym tygodniu Adam Niedzielski mówił podczas konferencji prasowej, że obecnie koronawirus nie jest największym problemem epidemicznym.

Głównym problemem są zachorowania na grypę i RSV. Żeby zdać sobie sprawę ze skali różnicy między tymi dwoma zjawiskami epidemicznymi, wystarczy podać dwie liczby. Liczba zachorowań na COVID-19 od początku września do końca listopada to ponad 160 tys. W tym samym okresie odnotowano blisko 1,3 mln zachorowań na grypę. To grypa decyduje obecnie o sytuacji epidemicznej w kraju

- tłumaczył.

- Mamy wyraźny wzrost zachorowań na grypę, jeśli chodzi o dzieciaki. Dwa lata wcześniej ten udział w strukturze był poniżej 40 proc., dzisiaj zbliża się do 50 proc. To oczywiście ma również przełożenie na sytuację w szpitalach. Od początku września do 7 grudnia do szpitali z powodu grypy trafiło blisko 4,2 tys. osób. W strukturze hospitalizacji dominują dzieci, stanowią blisko 60 proc. - przekazał Niedzielski.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodał, że "naszą jedyną, skuteczną ochroną są szczepienia". - Tak samo, jak w przypadku COVID-19, mamy pełną dostępność szczepionek na rynku, sprowadziliśmy ich do kraju blisko 3 mln, tymczasem poziom wykonania szczepień to ok. 640 tys. Przypominam, że osoby w wieku 75+ i panie w ciąży mają pełną refundację szczepienia, a osoby wielochorobowe, starsze, dzieci mają 50-proc. refundację. Ta szczepionka jest dostępna i możliwa do wykonania w każdej aptece - podkreślił.

Luksus Luksus nie tylko za kółkiem. Komfort i zaawansowana technologia pomagają ludziom sukcesu odnieść jeszcze większy sukces

COVID-19 - Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dane o zakażeniach

W okresie od 15 do 21 grudnia potwierdzono 3774 przypadki zakażenia koronawirusem (w tym 799 ponownych zakażeń). Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby - informuje Ministerstwo Zdrowia. Od 15 do 21 grudnia wykonano ponad 44,6 tys. testów na koronawirusa.

Zobacz wideo Wiedźmin ma już 15 lat. Jak udało się sprawić, by kolejne pokolenia ciągle żyły tą grą?
Więcej o: