Turecki operator wprowadza wirtualny portfel na każdą komórkę

Turkcell, jeden z tureckich operatorów sieci komórkowych, wprowadza możliwość dokonywania płatności za pomocą telefonu komórkowego bez konieczności kupowania dodatkowych przejściówek.

Turkcell, turecki operator sieci komórkowej, wprowadza usługę Turkcell Cüzdan, którą określa jako "najbardziej zaawansowany mobilny portfel świata", pisze NFCWorld . Najważniejsza wydaje się być możliwość wykorzystania jako karty płatniczej dowolnego telefonu niezależnie od używanego oprogramowania czy "wieku" aparatu.

Aby zacząć korzystać z usługi, należy wysłać jednego SMS-a. Użytkownicy starszych telefonów otrzymają aktualizację oprogramowania swojej karty SIM (co pozwoli korzystać im z podstawowych płatności), z kolei posiadacze smartfonów otrzymają aplikację obsługującą mobilny portfel. Klient otrzymuje wirtualną kartę przedpłaconą (prowadzoną przez MasterCard), którą może doładowywać ze swojego konta bankowego.

 

Mobilny portfel może być wykorzystywany zarówno do płatności w sklepach elektronicznych, jak i w codziennych zakupach. Przy zakupach konieczne będzie jedynie podanie numeru telefonu i potwierdzenie transakcji kodem SMS, który wysyłany jest przez sklep. Przy zakupach w tradycyjnych sklepach dodatkowym zabezpieczeniem ma być kod PIN. Całość płatności ma zajmować nie więcej niż dwadzieścia sekund.

Usługa ma być powiązana z programem lojalnościowym dla klientów banku, co zdaniem Turkcell pozwoli przyciągnąć do niej klientów.

Mobilny portfel nie będzie musiał być uzależniony od korzystania z usług jednego operatora. Turkcell wysłał już do pozostałych tureckich sieci komórkowych propozycje przyłączenia się do Turkcell Cüzdan, jednak szef działu innowacji Turkcell twierdzi, że nie otrzymali jeszcze żadnych odpowiedzi. Operator, dzięki umowie podpisanej z MasterCard, planuje także rozszerzenie swojej usługi w Europie.

Więcej o: