Konfederacja zapowiada likwidację 13. i 14. emerytury. Wipler o propozycji w zamian

- Zlikwidujemy 13. i 14. emeryturę - zapowiadał Przemysław Wipler w rozmowie z radiem RMF FM. Polityk Konfederacji odpowiedział się za to za waloryzacją emerytury. W wywiadzie pojawiły ię również kwestie podniesienia wieku emerytalnego, płacy minimalnej oraz referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

We wtorek piątego września Przemysław Wipler, "jedynka" Konfederacji w okręgu toruńskim, był gościem programu "Poranna rozmowa" w radiu RMF FM. Podczas rozmowy polityk odpowiedział na szereg pytań dotyczących działań, jakie reprezentowana przez niego partia planować będzie po wejściu do Sejmu. Dotyczyły one między innymi 13. i 14. emerytury oraz podniesienia wieku emerytalnego.

Zobacz wideo "Bosak&Mentzen Na Żywo". Tak wygląda show liderów Konfederacji

Konfederacja zapowiada likwidację 13. i 14. emerytury. Wipler: "Będziemy pracować do śmierci"

Przemysław Wipler zapytany o 13. i 14. emeryturę odpowiedział się za jej zlikwidowaniem. Zamiast niej zasugerował wprowadzenie waloryzacji emerytur o inflację. - Powinna być normalna, uczciwa, inflacyjna waloryzacja emerytur - podkreślał w rozmowie polityk Konfederacji. - Tak, zlikwidujemy 13. i 14. emeryturę. Damy uczciwą waloryzację - deklarował jednoznacznie decyzję po naciskach redaktora.

We wcześniejszym fragmencie rozmowy Wipler został zapytany również o wiek emerytalny. - Nie podniesiemy wieku emerytalnego dla żadnej osoby, która w obecnym systemie emerytalnym pracuje - deklarował w odpowiedzi. Gdy prowadzący rozmowę Robert Mazurek zauważył, że inni politycy Konfederacji - Dobromir Sośnierz i lider partii Krzysztof Bosak - zwracali uwagę na konieczność podniesienia wieku emerytalnego, Wipler posłużył się argumentem demograficznym.

- Prawdopodobnie tak jak wszyscy z mojego pokolenia i pokolenia moich dzieci będziemy musieli pracować faktycznie do śmierci - odpowiedział. - To jest stwierdzenie faktu w sytuacji, w której mamy olbrzymią liczbę emerytów, a dzieci rodzi się w Polsce dramatycznie mało. Polityk odpowiedział się jednocześnie za likwidacją ZUS. Podkreślił jednak, że jego zdaniem nie wpłynie to na wypłaty emerytur. 

Referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Konfederacja wycofuje się z pomysłu

Podczas rozmowy Przemysław Wipler odniósł się również do dwóch innych postulatów Konfederacji - jeden z nich dotyczył pensji minimalnej, drugi referendum dotyczącego wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Polityk odpowiedział się za regionalizacją płacy minimalnej. Zwrócił jednak uwagę, że osobiście jest zwolennikiem jej całkowitego zniesienia. - Jestem przeciwny istnieniu takiego mechanizmu, ponieważ to rynek decyduje o tym, ile zarabiamy - podkreślał w rozmowie. - To jest mechanizm, który jest nikomu do szczęścia niepotrzebny. To są podstawy ekonomii - stwierdził.

Wipler zadeklarował także, że Konfederacja nie zorganizuje referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. - Nie zorganizujemy takiego referendum. Uważamy, że w chwili obecnej byłoby to złe dla Polski. - mówił. - Nie musimy w chwili obecnej robić referendum, żeby wiedzieć, że przytłaczająca liczba Polaków jest przeciwna wyjściu z Unii Europejskiej.

Polityk ponownie podkreślał również, że Konfederacja nie planuje wejść w koalicję z PO ani PiSem. - Chcemy odsunąć od władzy Jarosława Kaczyńskiego, ale nie chcemy, żeby wrócił Donald Tusk - mówił Przemysław Wipler. - Nas bardzo interesuje rządzenie, ale na naszych warunkach. Bardzo nam się podoba sytuacja, w której rząd mniejszościowy będzie zależny od naszych głosów.

Więcej o: