Podzespoły Samsunga Galaxy S7 kosztują 3 razy mniej niż jego polska cena. Dlaczego?

Kamil Mizera
Cena najnowszego Samsunga Galaxy S7 w Polsce może wywołać zawrót głowy. Jeżeli chcemy posiąść ten kawałek świetnej technologii, musimy wydać na niego prawie 3200 złotych. A ile kosztują jego podzespoły?

Firma IHS postanowiła policzyć, ile w rzeczywistości kosztują podzespoły nowego flagowca Samsunga. Nie ma tutaj ogromnego zaskoczenia, gdyż ich koszt to około 255 dolarów, czyli mniej więcej 984 złote (według dzisiejszego kursu), czyli znacznie mniej niż ostateczna cena. W Stanach nowy Galaxy S7 sprzedawany jest za 670 dolarów, więc różnica nie jest aż tak drastyczna. Jednak gdy porównany koszty podzespołów do polskiej ceny, to wychodzi, że stanowią one około 30% ostatecznej kwoty, jaką musimy zapłacić w sklepie.

Zobacz teżSamsung Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge - znamy ceny u operatorów

Na co i ile Samsung wydał? Najwięcej na procesor Snapdragon 820, którego koszt wyniósł 62 dolary. Na nowy, 12 megapikselowy aparat Koreańczycy musieli wysupłać zaledwie 13,7 dolara za sztukę. 

Można powiedzieć, że jak zwykle firmy starają się na nas zarobić krocie, windując cenę za sprzęt, który nie jest jej wart. Warto jednak pamiętać, że w jej skład wchodzą nie tylko koszty podzespołów, ale również, m.in. montaż, transport, marketing, patenty, jak również cła i podatki. Oczywiście, płacimy także za markę. Wystarczy nieco się rozejrzeć, aby znaleźć no-name'owy smartfon z Chin, który będzie posiadał podobną specyfikację, ale będzie tańszy nawet o 1/3 od flagowych modeli popularnych firm.

Nie ma też co obrażać się na różnicę między kosztem podzespołów a ostateczną ceną w przypadku Samsunga. Wystarczy spojrzeć, jak to wygląda w Apple. Podzespoły iPhone'a 6S kosztują około 211,5 dolara, a sam jest sprzedawany za 649 dolarów w USA. Jeżeli przełożymy to na polskie warunki, to wyjdzie, że podzespoły iPhone'a 6S to zaledwie 816 złotych, gdy tymczasem firma Tima Cooka sprzedaje nam ten telefon za 3699 zł. Różnica jest więc większa, niż w przypadku Samsunga Galaxy S7. Co ciekawe, wygląda na to, że Apple produkuje jeszcze taniej, niż Koreańczycy, a sprzedaje drożej. Ci to dopiero nas "oszukują".

Przeczytaj recenzję Samsung Galaxy S7

Samsung Galaxy S7Samsung Galaxy S7 fot. Kamil Mizera

Więcej o: