Kursy walut 14.09. Cisza po burzy na złotym. Co z dolarem? [kurs dolara, funta, euro]

Kursy walut rano w czwartek 14 września. Złoty delikatnie się umacnia po środowym rajdzie. Najwyraźniej zyskuje wobec dolara. Rynek walutowy czeka teraz na 14:15.

W środę 13 września Narodowy Bank Polski opublikował informację o średnich kursach walut. Kolejna tabela zostanie przedstawiona w czwartek 14 września na stronie internetowej NBP. Nowych danych należy spodziewać się między godziną 11:45 a 12:15.

Zobacz wideo Spadek złotówki będzie odczuwalny dla kieszeni przeciętnego Polaka

Średnie kursy walut NBP - środa 13.09.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny]:

Kursy walut na żywo - czwartek 14.09.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny]:

Złoty najpierw przez ostatnie dni zdecydowanie tracił po zaskakującej decyzji RPP, która przed tygodniem obniżyła stopy procentowe aż o 75 punktów bazowych, a wcześniej już na osłabienie polskiej waluty wpływało umocnienie dolara oraz okres przedwyborczy. W środę około południa ta tendencja się odwróciła. Złoty zaczął się nagle umacniać. Na tyle niespodziewanie i gwałtownie, że pojawiły się podejrzenia interwencji walutowej. Wielu zwracało uwagę na tzw. interwencję słowną, choć wyszła ze strony niedecyzyjnego w tym zakresie (formalnie) Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju. Wtórował mu potem już wiceminister finansów. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście "Nagłe umocnienie złotego. Co się dzieje? Wskazania na wywiad Bloomberga" pod TYM LINKIEM. Później nie zaszkodziły polskiego walucie dane o inflacji w USA  (3,7 proc.). Tendencja wzrostowa na złotym utrzymuje się również w czwartek rano. 

Polska waluta umacnia się na tle amerykańskiego dolara w tempie 0,17 proc. Kurs USD/PLN to już 4,30 zł. W nieco wolniejszym tempie spadają pozostałe główne zagraniczne waluty. Funt szterling traci w tempie 0,09 proc. i kosztuje 5,38 zł, a frank szwajcarski traci w tempie 0,02 proc. i kosztuje 4,82 zł. Niewielki ruch utrzymuje się także na euro, które kosztuje 4,63 zł. Natomiast za rubla rosyjskiego trzeba zapłacić  0,0447 zł, a za hrywnę ukraińską 0,117 zł.

Kurs euroKurs euro Stooq.pl

Kurs dolaraKurs dolara Stooq.pl

Kalendarz makroekonomiczny

Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na czwartek, 14 września 2023 r., przygotowane przez analityków Macronext:

  • 06:30 Japonia: Produkcja przemysłowa fin., lipiec
  • 08:00 Szwecja: Inflacja konsumencka, sierpień
  • 08:30 Szwajcaria: Inflacja producencka, sierpień
  • 08:30 Indie: Inflacja WPI (r/r), sierpień
  • 09:00 Słowacja: Inflacja konsumencka, sierpień
  • 14:15 Strefa Euro: Decyzja ws. stóp procentowych, wrzesień
  • 14:30 USA: Inflacja producencka, sierpień
  • 14:45 Strefa Euro: Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB, wrzesień
Więcej o: