Najbogatszy człowiek świata wyśle turystów w kosmos. Jeszcze w tym roku

Spółka Jeffa Bezosa Blue Origin informuje, że być może jeszcze w tym roku turyści będą mogli podróżować w kosmos.
Blue Origin Blue Origin Blue Origin

Pewność bezpieczeństwa

- Mamy nadzieję, że tak - odpowiedział prezes Blue Origin Bob Smith na pytanie dziennikarza CNBC o to, czy do końca roku uda się wysłać ludzi w kosmos.  - Uważamy, że nadal możemy osiągnąć to jeszcze w tym roku - dodał.

Bob Smith podkreślił, że uda się to tylko wówczas, jeśli spółka zyska pewność zapewnienia 100-proc. bezpieczeństwa pasażerów.

Blue Origin Blue Origin Blue Origin

Ku gwiazdom w kapsule

Szef Amazona i Blue Origin Jeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem na ziemi. Bloomberg jego majątek szacuje na 130 miliardów dolarów.

Pod koniec grudnia Bezos udostępnił wideo z wnętrza rakiety Blue Origin z manekinem w środku, które miało dać wyobrażenie, jak będzie wyglądać podróż w kosmos.

Blue Origin Blue Origin Blue Origin

Nawet 200 tys. dolarów od osoby

Kapsuła ma 15 metrów sześciennych objętości, mieści się w niej sześć osób. Wynoszona w jest na wysokość ponad 100 km ponad powierzchnię Ziemi przez rakietę, po czym odrywa się od niej. Ląduje na spadochronach.

Kosmiczni turyści przed wystrzeleniem przejdą szkolenie z zasad bezpieczeństwa, symulację misji, zapoznają się z instrukcją poruszania się w stanie nieważkości.

Blue Origin nie ujawnia ceny kosmicznych wycieczek. Firma Fast Company szacuje je na 100-200 tys. dolarów od osoby.

Falcon Heavy SpaceX Elona Muska Falcon Heavy SpaceX Elona Muska fot. SpaceX/Facebook

Kosmos w zasięgu ręki

Temat turystyki kosmicznej stał się w ostatnim czasie bardzo gorący.

Śmiałe plany snuje wizjoner Elon Musk, który mówi o kolonizacji Marsa. W ciągu 10 lat koszt wysłania jednej osoby na Czerwoną Planetę ma spaść do 100 tys. dolarów.

Kulę ziemską będą mogli oglądać pasażerowie kosmicznego statku, należącego do firmy Virgin Galactic miliardera Richarda Bransona. SpaceShipTwo ma ruszyć w kosmos jeszcze w tym roku. Za podróż trzeba będzie zapłacić 250 tysięcy dolarów.

Wielki sukces Virgin Galactic Wielki sukces Virgin Galactic Fot. Virgin Galactic

Gwiezdny hotel

Firma Orion Span chce zbudować gwiezdny hotel, w którym zamieszka sześć osób. Cena kosmiczna - 12-dniowy pobyt ma kosztować 9,5 miliona dolarów. 

W kosmos turystów chce wysyłać także Rosja. Firma Energia już za rok ma zamiar wystrzelić w kosmos moduł NEM-2. Na jego pokładzie czterech lub sześciu komercyjnych pasażerów dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Szacowany koszt to kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Więcej o: