Banknoty o nominale 500 złotych pojawiły się w 2017, czemu towarzyszyła kampania informująca o tym znaczącym dla sektora finansów wydarzeniu. Na banknocie widoczna jest podobizna króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu trafił on do serii "Władcy polski". Jak wygląda banknot 500 zł?
Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.
Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty.
Celem emisji nowego nominału miało być zmniejszenie kosztów emisji pieniądza i sprawniejsze zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez bank centralny. Wówczas też zaznaczano, że banknot ten nie będzie ogólnodostepny, a raczej posłuży ułatwieniu płatności pomiędzy instytucjami. Jednak to zmieniło. W marcu NBP przypominał, że banknoty "pięćsetki" nie są kolekcjonerskie i są takim samym środkiem płatniczym jak banknoty o nominałach 100 czy 200 zł.
Jak punktowali komentujące, upowszechnienie 500-setek może być spowodowane stale rosnącą inflacją.
Nie wszędzie w Polsce ceny rosną tak samo. Gdzie inflacja jest najwyższa? [WYKRES DNIA]
Nowe banknoty o wyższym niż dotąd spotykane nominale, wypłacić można w bankomatach, ale także przy okienku kasowym w banku lub kasie Poczty Polskiej. Jest to możliwe jedynie przy transakcjach dotyczących większych sum gotówki.
Jak informuje NBP, nowe banknoty 500 zł trafiły w pierwszej kolejności do bankomatów sieci Euronet, która testowo umieściła je w wybranych lokalizacjach - informacja gdzie dokładnie nie jest dostępna. Wiadomo natomiast, że aby urządzenie wydało nam 500-setkę musimy deklarować chęć podjęcia sumy większej niż 500 złotych. Banknot o najwyższym jak dotąd nominale jest rozmiarowo nieco większy od dobrze nam znanej dwusetki. Wyposażony jest też w najwyższej jakości zabezpieczenia, takie jak m.in.:
NBP podawało, że na 29 dzień czerwca 2020 w obiegu znajdowało się już 31 255 618 sztuk banknotów 500-złotowych. Dla porównania, najpopularniejszych banknotów 100 złotowych, na koniec 2019 roku było w użyciu 1,4 mld.