Jaki router wybrać? Najlepsze modele na rynku w rozsądnych cenach

Wybór odpowiedniego routera do domu jest bardzo ważny. To on zapewni nam komfort korzystania z internetu, co jest szczególnie ważne teraz, kiedy często pracujemy czy uczymy się z domu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie routera?

Router do domu lub mieszkania

Często wraz z pakietem Internetu od operatora otrzymujemy router do domu, jednak nie zawsze będzie on spełniał nasze wymagania. Jeżeli, więc chcemy mieć spokój, dobry zasięg i satysfakcjonujący transfer Wi-Fi, będziemy musieli trochę zainwestować. Dla przeciętnych użytkowników sieci Wi-Fi cena urządzenia nie powinna przekroczyć 400 zł. Oczywiście wszystko zależy od wielkości domu czy mieszkania, liczby urządzeń podłączonych do sieci, a także grubości ścian i podłogi (w przypadku domu z dwoma użytkowymi kondygnacjami). Oto kilka routerów do domu lub mieszkania, które świetnie nadadzą się do codziennego użytku:

  • TP-Link Archer C6 (1200Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand (159 zł);
  • ASUS RT-AC1200G+ (1200Mb/s a/b/g/n/ac, USB) (299 zł);
  • NETGEAR AC1750 R6400 (369 zł).

Router Router Wi-Fi - na co zwracać uwagę, aby oszczędzić sobie nerwów?

Router do grania

Choć bardziej rozsądnym wyjście w przypadku gamingu wydaje się połączenie z Internetem za pomocą kabla, który zapewnia lepszą stabilność łącza, nie każdy może mieć taką możliwość. W przypadku router do grania najważniejsza jest stabilność połączenia oraz relatywnie niski ping. Oprócz tego dobrze mieć zapewnioną wysoką przepustowość i priorytet na gry. Nasze propozycje routerów do gier to:

  • Huawei AX3 quad-core (399 zł);
  • Razer Sila Gaming (3000Mb/s a/b/g/n/ac, 2xUSB) (699 zł);
  • ASUS RT-AX89X (6000Mb/s a/b/g/n/ac/ax, 2xUSB, 8xLAN) (2499 zł).

wzmacniacz sygnału wifi Wzmacniacz sygnału WiFi: jaki wybrać i czy warto? Podpowiadamy!

Jaki router wybrać dla firmy?

A jaki router wybrać dla firmy? Jeżeli nie chcemy inwestować jeszcze w sprzęt serwerowy, a jesteśmy w posiadaniu pokaźnej floty komputerów, można rozważyć zakup routera dla firmy. Oczywiście, można kierować się taktyką ''im droższe, tym lepsze'' i założyć, że drogi router rozwiąże nasz problemy, co w większości przypadków pewnie byłoby podejściem dobrym, aczkolwiek my spróbujmy podejść do sprawy bardziej ekonomicznie. Router dla firmy musi spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim musi gwarantować stabilne i w miarę płynne połączenie najlepiej na obu częstotliwościach, czyli 2,4 GHz oraz 5 GHz. Miły dodatkiem byłby również wbudowany firewall, który mógłby nas zabezpieczyć przed niechcianym wypływem prywatnych, firmowych danych. Które routery mogą sprawdzić się w firmie? Sprawdźcie:

  • Router ASUS RT-AC66U (429 zł);
  • Router Asus RT-AC1200G+ (279 zł).

Zobacz też: Dyski SSD są lekkie, wytrzymałe i bardzo małe. Te modele zmieścisz wszędzie

Zobacz wideo „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”. 4 kultowe gry sprzed lat [TOPtech]
Więcej o: