Dyski SSD są lekkie, wytrzymałe i bardzo małe. Te modele zmieścisz wszędzie

Które spośród oferowanych modeli dysków SSD są szczególnie popularne i cenione? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdź korzystne rozwiązania.

Dyski SSD. Dlaczego są tak popularne?

Coraz częściej dyski SSD zastępują rozwiązania oparte na technologii HDD. Wybór takiego wyposażenia komputera przekłada się na zwiększenie wygody jego użytkowania. Jest znacznie szybciej, ale i bezpieczniej. Typowy dysk SSD składa się z:

 • pamięci flash (zapisane dane użytkownika);
 • kontrolera (decydującego dla pracy nośnika);
 • złącza komunikacyjnego;
 • złącza zasilania.

Jakość komórek pamięci Flash odpowiada za wytrzymałość i wydajność, ale także cenę nośnika. Do wyboru jest kilka opcji dających zróżnicowane możliwości. Przegląd dysków SSD na rynku pokazuje tendencję do osiągania przez pamięć Flash coraz wyższej sprawności. 

Dysk ssdNajwiększy dysk SSD na świecie został wyceniony. Mała fortuna za 100TB

Dyski SSD a HDD

W czym tkwi przewaga dysków SSD 2,5" nad starszą i wciąż bardziej popularną konkurencją w postaci nośników HDD? Podstawowym atutem jest bardzo krótki czas potrzebny do tego, żeby uzyskać dostęp do danych. W przypadku dysku HDD trzeba najpierw uruchomić mechanizm, rozkręcić talerze i ustawić głowicę w odpowiednim położeniu. Dysk SSD nie wykonuje takiej sekwencji działań. Również szybki przesył danych jest zaletą nośnika nowszego typu. Nie ma problemu, aby przesyłały nawet kilka GB na sekundę. Co jeszcze przemawia za ich wyborem? Przegląd dysków SSD wskazuje, że:

 • pracują znacznie ciszej: nie działają dzięki częściom mechanicznym, więc nie generują hałasu właściwego dyskom HDD;
 • zużywają mniej prądu: to ważne zwłaszcza w przypadku laptopów, których bateria może dzięki temu wystarczyć na dłuższe użytkowanie bez konieczności ładowania;
 • wykazują dużą odporność na urazy mechaniczne - nie można tego powiedzieć o dyskach HDD, które mają tendencję do zarysowywania się.

Jakie są wady dysku SSD?

Niestety, nie można poprzestać na samych zaletach omawianych nośników. Przegląd dysków SSD wskazuje na wady, z których najważniejsze to:

 • wysoka cena;
 • zużywanie się komórek pamięci: chodzi zwłaszcza o ograniczenia dotyczące ilości cykli zapisu
 • mniejsza pojemność w stosunku do ceny; chociaż dostępne są już dyski SSD o pojemności nawet 2 TB, to za taką ilość pamięci zapłacimy znacznie więcej, niż przy analogicznym dysku HDD.

Dysk ssdDyski SSD - O czym warto pamiętać przy zakupie dysku SSD?

Przegląd dysków SSD 

Które z nośników obecnych na rynku warto kupić jeśli chodzi o relację jakości do ceny? Oto przegląd dysków SSD wartych uwagi:

 • Najbardziej popularne: CRUCIAL MX500 500 GB i SAMSUNG 860 EVO 500 GB

Styczniowe hity sprzedaży zdecydowanie muszą otwierać przegląd dysków SSD, które poleca się uwadze. CRUCIAL MX500 o pojemności 500 GB daje dość miejsca na przechowywanie, pamięć 3D TLC NAND o 64 warstwach ma poprawić parametry wydajności. Zapłacimy za niego ok. 260 zł, co nie jest wysoką kwotą przy takich parametrach. Za SAMSUNGA 860 EVO 500 GB zapłacimy ok. 300 zł. Jednostka oparta jest o pamięć technologii V-NAND TLC i zastąpiła 850 EVO. Popularny, choć nieco droższy, cechuje się dobrymi parametrami odczytu i zapisu (550 i 520 MB/s).

 • Wysoka wydajność: SSD Kingston A2000 500 GB

Za dysk zapłacimy ok. 300 zł. Poleca się go zwłaszcza z powodu dużej wydajności. Podkreśla się, że ten model zużywa mniej energii, emituje mniejszą ilość ciepła i przede wszystkim jest nawet do trzech razy bardziej wydajny, niż dyski SSD SATA. 

 • Nowoczesne i pojemne: SanDisk Ultra 3D 1 TB

Segment dysków dostępnych w rozmiarze 1 TB, jeszcze kilka lat temu niemal nieosiągalny, cieszy się coraz większym zainteresowaniem producentów. Większość modeli posiada już opcję dostępną w takim rozmiarze. Za SanDisk Ultra 3D 1 TB zapłacimy przynajmniej 430 zł. Jest to dość duża kwota, ale w zamian otrzymujemy nie tylko dużą pojemność, ale i wysoką wydajność w realnych zastosowaniach.

 • Bardzo pojemny: SAMSUNG SSD 860 QVO 2 TB

Za dysk Samsunga zapłacimy nawet do 900 zł. Sprzęt działa na modułach 3D QLC NAND, deklarowana przez producenta szybkość transmisji to 550 MB/s (odczyt) 520 MB/s (zapis). Produkt charakteryzuje duża wydajność, ale też zachowanie wydajności przez długi czas. 

Zobacz też: Laptop do 2000 złotych. Czy da się kupić dobry model w tej cenie? Przegląd rynku

Zobacz wideo Aplikacje do bezpiecznego przechowywania danych w chmurze
Więcej o: