Rozrzutny jak Amerykanin: Co roku tracą bez sensu setki miliardów dolarów!

Ostatnie lata stały dla Amerykanów pod znakiem zaciskania pasa: rekordowe bezrobocie, licytacje domów, kurczące się oszczędności. A jednak Amerykanie nie rezygnowali z rozrzutności - z wyliczeń serwisu Business Insider wynika, że co roku na niepotrzebne i bezsensowne wydatki przeznaczają ćwierć biliona dolarów

Na czym tracą Amerykanie? Każdego roku z ich portfeli wycieka 6 mld dolarów z tytułu niewykorzystanych kart podarunkowych, które zamiast prezentu dajemy znajomym i bliskim. Obdarowani rzadko jednak z nich korzystają - z danych Tower Group wynika, że od 2005 roku na nieużywanych kartach Amerykanie stracili w sumie 41 mld dol. Kolejne 7 mld dol. Amerykanie wydają na prowizje w bankomatach - dzieje się tak, ponieważ nie zwracają uwagi na to, gdzie wypłacają pieniądze, rzadko też decydują się na mniejsze placówki, które nie pobierają opłat za wypłacanie pieniędzy.

Zobacz jak łatwo oszczędzać Skorzystaj z kontomierza

Żywność i używki

Amerykanie wydają też krocie na niezdrowe jedzenie i używki. Według danych z 2010 roku mieszkańcy USA zapłacili 29 mld dol. na słodycze (60 proc. z tej kwoty poszło na czekoladę i jej pochodne). Trzy razy więcej, bo aż 76 mld dol. rocznie, Amerykanie wydali na pepsi, colę, Mountain Dew i inne słodkie napoje gazowane

Jeszcze więcej, bo aż 44 mld dol. rocznie, Amerykanie wydają na papierosy, których ceny cały czas rosną. A do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty podreperowania zdrowia, które niszczy nikotyna. Listę używek zamyka alkohol, na który Amerykanie wydają 50 mld dol. rocznie.

Amerykanie nie zwracają też specjalnie uwagi na to, co i w jakich ilościach kupują. W efekcie według wyliczeń national Resources Defense Council każdego roku mieszkańcy USA wyrzucają przeterminowaną i nieświeżą żywność wartą 165 mld dol. Gdyby wyciągnąć arytmetyczną średnią, okaże się, że przeciętny Amerykanin każdego roku wyrzuca żywność wartą aż 529 dol.!

Długi, długi, długi

Pamiętacie przyczynę trwającego z przerwami od czterech lat kryzysu? Tak, w głównej mierze było to zapożyczanie się ponad miarę. Problem dotyczył też Amerykanów, którzy brali ogromne kredyty, także hipoteczne, i potem nie mieli z czego ich spłacać. Można by pomyśleć, że wyciągnęli wnioski i żyją bardziej rozsądnie, racjonalnie planując wydatki. Nic bardziej mylnego - Amerykanie są pogrążeni w długach na swoich kartach kredytowych. Plastikowe pieniądze w portfelu ma ok. 174 mln Amerykanów, tyle że każdy z nich ma średnio . ponad 3,5 karty kredytowej. Według stanu na 2010 rok ogólna liczba kart kredytowych w USA wyniosła 609,8 mln sztuk. Przeciętny Amerykanin na koniec każdego miesiąca ma na swoich kartach niespłacone zadłużenie w wysokości 2,210 tys. dolarów. Gdyby tylko nie zapożyczaliby się tak bardzo, nie traciliby tyle pieniędzy - przeciętne oprocentowanie karty kredytowej w USA wynosi 12,75 proc. Po przeliczeniu oznacza to, że każdego roku Amerykanie w głupi sposób tracą 49 mld dol., płacąc karne odsetki od swojego zadłużenia.

Energia tania nie jest

Z wyliczeń Business Insidera wynika, że rocznie Amerykanie płacą 443 mld dol. w rachunkach za energię elektryczną. To oczywiście teoretyczne wyliczenie, ale gdyby wszyscy obywatele USA zaangażowali się w wspierany przez rząd program Energy Star, wysokość rachunków mogłaby spaść o jedną trzecią, czyli ok. 146 mld dol. rocznie.

Jak można oszczędzić energię? Oto niektóre rady. W przeciętnym domu urządzenia zasilane na prąd konsumują 75 proc. swojego zapotrzebowania na energię, gdy są wyłączone. Należy je więc odłączyć od gniazdka. Można też oszczędzić kilkadziesiąt dolarów rocznie, robiąc pranie tylko w zimnej wodzie lub np. podgrzewając wodę w termostacie przy użyciu niższej temperatury.

Gdybym był bogaty

Amerykanie tracą też krocie na hazardzie i grach losowych - tylko w 2010 roku wydali 59 mld dol. na wszelkiego rodzaju loterie, zdrapki i kupony miejscowego totolotka. Zakładane wygrane w żaden sposób nie wyrównują tych strat finansowych - można więc przyjąć, że rocznie Amerykanie tracą 41 mld dol. na loteriach. Business Insider dodaje, że kolejne 69 mld dol. to pieniądze, które Amerykanie tracą w kasynach na grach hazardowych.

Zobacz jak łatwo oszczędzać Skorzystaj z kontomierza

Więcej o: