W 2018 roku konto na Facebooku, Instagramie, Snapchacie dozwolone od 16 lat

Parlament Europejski poinformował, że od 2018 roku wejdą w życie nowe ograniczenia nakładające na właścicieli portalu weryfikację wieku osoby zakładającej konto. To może oznaczać, że wszyscy będą musieli udowodnić ile mają lat.

Zapowiadana w zeszłym roku zmiana dotycząca możliwości zakładania kont w serwisach społecznościowych przez osoby niepełnoletnie uzyskała ostateczną formę prawną. Financial Times donosi, że Parament Europejski zamierza wprowadzić od roku 2018 limit wieku wynoszący 16 lat. Będzie obejmował serwisy takie jak Facebook, Twitter, Snapchat. 

Przeczytaj też: Aplikacje, z których korzysta twoje dziecko. Poznaj je. 

Zmiana może dotknąć WSZYSTKICH

Kwestią kluczową jest sposób, w jaki serwisy będą weryfikować wiek użytkownika. W regulacji jest mowa o tym, że ma być ona przeprowadzona w sposób "odpowiedni". Chociaż brakuje prawnego dookreślenia tego terminu pojawia się groźba: za dopuszczenie do korzystania z serwisu w nieodpowiednim wieku może grozić kara wynosząca nawet 4% globalnego przychodu. 

Financial Times sądzi, że to będzie oznaczać poważne podejście portali społecznościowych do kwestii weryfikacji wieku. 

Kto traci?

Nastolatki zaczynają interesować się erotyką, zaglądają na strony z kategoriami: narkotyki, nielegalne oprogramowanie, systemy płatności, gry online (fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta)Nastolatki zaczynają interesować się erotyką, zaglądają na strony z kategoriami: narkotyki, nielegalne oprogramowanie, systemy płatności, gry online (fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta) Nastolatki zaczynają interesować się erotyką, zaglądają na strony z kategoriami: narkotyki, nielegalne oprogramowanie, systemy płatności, gry online (fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl)

A zatem całkiem prawdopodobne, że dokumenty tożsamości będą musieli przedstawiać wszyscy zakładający konto. Jak w innym wypadku dopełnić obowiązku "właściwego" upewnienia się, że osoba zakładająca konto ma 16, 19 czy 60 lat?

Na nowych regulacjach traci Facebook, który do tej pory pozwalał zakładać konto trzynastolatkom. Ale nie nakazywał okazywania żadnych dokumentów. Straci też Snapchat, który w przedziale wiekowym 16-24 lat ma 52% użytkowników - należy zakładać, że część z nich podaje zawyżony wiek. I w kontekście Snapchata najlepiej zrozumieć powody podniesienia wieku, jest to bowiem aplikacja, która służy, między innymi, do sekstingu, czyli przesyłania wiadomości o treści erotycznej. 

To jednak sposób weryfikacji wieku będzie miał największy wpływ na to, czy zakładanie konta w portalu społecznościowym będzie od 2018 roku wymagało okazania dowodu tożsamości lub przedstawienia zgody rodziców...