5 największych koncernów lotniczo-zbrojeniowych. Sprzedaż pierwszego z nich większa od dochodów budżetu Polski
Deloitte, jedna z największych na świecie firma doradczo-audytorskich wzięła kolejny raz pod lupę finanse 100 największych koncernów lotniczych i zbrojeniowych świata. I z opublikowanego właśnie przez nią raportu "Global aerospace and defense sector financial performance study" ("Badanie wyników finansowych globalnej branży lotniczej i obronnej") wynika, że świat wydaje coraz więcej zarówno na samoloty cywilne, jak i różnego rodzaju broń.
Przychody stu największych koncernów lotniczych i zbrojeniowych wzrosły w ubiegłym roku o 3,8 proc. do kwoty 674,4 mld dol. - czytamy w raporcie Deloitte. Nieco ponad połowa tej kwoty - 349 mld dol. pochodzi ze sprzedaży uzbrojenia, reszta to głównie przychody ze sprzedaży i serwisowania cywilnych samolotów.
Czytaj też: Polska na armię wydaje tyle co Iran i dwa razy więcej od Szwecji.
Europa się zbroi, USA kończą redukcję wydatków
Deloitte zauważył, że przychody ze sprzedaży broni przez europejskie koncerny wzrosły o 6,8 proc. w 2015 roku, podczas gdy amerykańskich z tego samego tytułu spadły o niecały 1 proc.
Firma tłumaczy to rosnącymi wydatkami na zbrojenia w Europie i trwającymi do niedawna redukcjami wydatków na armię w USA.
Jednak cięcia budżetu amerykańskiego Departament Obrony się kończą i w tym roku ma on wzrosnąć o 3,6 proc. To oraz silne napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej, na Półwyspie Koreańskim, subkontynencie indyjskim i Morzu Południowo-Chińskim sugerują, że przed koncernami zbrojeniowymi raczej świetlana przyszłość
Czytaj też: Bardzo duże wydatki militarne ma teraz Wielka Brytania. Mimo Brexitu nie chce z nich zrezygnować.
F-15 Fot: U.S. Air Force / domena publiczna
Największa piątka
Największą firmą, pod względem przychodów, zajmującą się produkcją samolotów oraz broni jest amerykański Boeing - w ubiegłym roku wg Deloitte jego sprzedaż sięgnęła 96,1 mld dol., czyli była większa od dochodów budżetu Polski. Firma produkuje nie tylko duże samoloty pasażerskie, ale również między innymi wiele znanych samolotów dla amerykańskiej armii - w tym myśliwce F-15 i operujące z lotniskowców F/A-18.
Na drugim miejscu znalazł się Airbus Group - jedyna europejska firma w pierwszej piątce - z przychodami na poziomie ponad 71,5 mld dol. Poza samolotami pasażerskimi spółka zaangażowana jest między innymi w produkcję myśliwców Eurofighter Typhoon i śmigłowców Eurocopter Tiger.
Trzeci był Lockheed Martin - ponad 46 mld dol. sprzedaży w 2015 roku. To ikona amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. W jego zakładach wyprodukowano np. samolot Lockheed F-22 Raptor - zdaniem wielu najlepszy myśliwiec świata.
Na czwartym miejscu znalazła się spółka General Dynamics - niemal 31,5 mld dol. przychodów. Produkuje między innymi czołgi Abrams.
Zestawienie pięciu największych firm lotniczo-zbrojeniowych świata zamyka United Technologies - 27,8 mld dol. przychodów. W tej firmie powstaje wiele zaawansowanych produktów, wśród nich silniki lotnicze i wyrafinowane systemy do walki elektronicznej.
Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Lidl, Aldi i nie tylko. Niemcy rzucili się do sklepów po domowe testy na koronawirusa. Ogromny popyt
-
NASA opracowuje elektryczny samolot X-57. Kiedy podniebne elektryki będą codziennością?
-
Brzozów. Dwa wilki, które miały zbliżyć się do pilarzy, zostały odstrzelone
- Światowa Organizacja Zdrowia odrzuca planowane unijne paszporty szczepień
- Czy będzie waloryzacja świadczenia 500+? Wiceminister Stanisław Szwed komentuje
- Chcesz rozliczyć online PIT-36 lub PIT-36L? Trochę poczekasz. Ministerstwo przeprasza 3 mln podatników
- Dlaczego płyta CD-Audio mieści 74 minuty muzyki? Legenda głosi, że to sprawka Beethovena
- Oczyszczanie uszkodzonych reaktorów w Fukushimie zajmie jeszcze trzy dekady. Dwa kluczowe wyzwania