"Twardy Brexit" bije w funta. Spadł do najniższego poziomu od 31 lat

Funt w notowaniach do dolara przebił we wtorek rano 31-letnie minimum, na które spadł po referendum. Inwestorzy boją się "twardego Brexitu".

We wtorek rano brytyjska waluta przebiła poziom z 6 lipca br., kiedy osiągnęła 31-letnie minimum. Kurs wobec dolara spadł do 1.2775. Funt osłabiał się wobec wszystkich 31 głównych walut.

Funt osłabiał się wobec wszystkich 31 głównych walut już od poniedziałku. Podawany przez Bloomberga Indeks Funta miał najgorszy wynik od 2004 r., kiedy agencja rozpoczęła jego obliczanie. Wskaźnik, który odnosi funta do siedmiu najważniejszych walut na świecie, stracił od początku roku 17 proc. Brytyjska waluta osłabia się także wobec polskiego złotego. 

Twardy Brexit to słaby funt

Osłabienie brytyjskiej waluty do reakcja na słowa premier Theresy May, która w pierwszym kwartale 2017 r. zapowiedziała formalne rozpoczęcie procesu wyjścia z Unii Europejskiej. Powołała się przy tym na paragraf 50. Traktatu Lizbońskiego, zgodnie z którym członkostwo w UE ustaje najpóźniej po dwóch latach od złożenia takiego wniosku.

Zdaniem komentatorów to zapowiedź „twardego Brexitu” bez swobody przepływu osób.  - Twardy Brexit powoduje wyprzedaż funta - zauważył cytowany przez Bloomberga Neil Jones, szef w dziale sprzedaży europejskich funduszy hedgingowych w Mizuho Bank Ltd. w Londynie. - Rząd nie widzi potrzeby różnicowania twardego i miękkiego Brexitu, ale rynek na pewno tak.

Funt będzie jeszcze tańszy

Przedstawiciele instytucji finansowych są zdania, że kolejne minima funta są jedynie kwestią czasu. Negatywną reakcję inwestorów może pogłębić deklaracja premier May, że brytyjski rząd nie będzie komentował stanu rozmów z Unią Europejską.Więcej o: