Spółka Kulczyka na zagranicznych zakupach. Chce przejąć firmy chemiczne w Hiszpanii i w Portugalii

Marcin Kaczmarczyk
Ciech, jeden z liderów europejskiego rynku chemicznego, kontrolowany przez spółki związane z rodziną Kulczyków, planuje dwa duże przejęcia. Chce kupić dwóch znaczących producentów środków ochrony roślin na południu Europy.

W trakcie kiedy kontrolowany przez skarb państwa KGHM zastanawia się, czy u progu boomu na miedź nie sprzedać udziałów w uruchomionej kosztem kilkunastu miliardów nowej kopalni w Chile, sprywatyzowany ostatecznie w 2014 roku Ciech składa ofertę na kupno dwóch zagranicznych spółek.

Czytaj więcej: Polski gigant chce sprzedać cenną kopalnię. A konkurencja zaciera ręce, myśląc o wielkich zyskach.

Polska spółka chemiczna chce kupić 100 proc. akcji Sapec - Agro z Portugalii oraz 100 proc. akcji Trade Corporation International z Hiszpanii. Firmy te zajmują się produkcją i sprzedażą generycznych środków ochrony roślin oraz suplementów dla roślin. W segmencie środków ochrony roślin spółki prowadzą działalność głównie w Europie, z silną pozycją w Hiszpanii i Portugalii, natomiast w segmencie suplementów dla roślin działają globalnie. Ich łączna sprzedaż w ubiegłym roku była warta niemal miliard złotych.

Ciech poluje na okazje

Ciech chce kupić dwie spółki od belgijskiego koncernu chemicznego Sapec. Sprzedającemu pieniądze z pewnością się przydadzą - Sapec od trzech lat nie przynosi zysków, jego przychody skurczyły się do 392 mln euro w ubiegłym roku z ponad 516 mln euro pięć lat temu.

- Realizacja potencjalnej transakcji zwiększy w istotny sposób udział Grupy w europejskim rynku środków ochrony roślin oraz znacząco rozszerzy portfolio produktowe. Jednocześnie potencjalna transakcja pozwoli Grupie wejść w nowy segment działalności - suplementy dla roślin, w tym mikroelementy oraz biostymulant - podano w komunikacie spółki.

A wcześniej na giełdę we Frankfurcie

Kiedyś państwowa spółka teraz rozkwita pod skrzydłami imperium Kulczyków. W pierwszym półroczu tego roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły o 2 proc., zysk brutto na sprzedaży o 17 proc., zysk netto na sprzedaży o 19 proc., zysk operacyjny o 43 proc., zysk brutto o 87 proc., a zysk netto o 90 proc., w tym dla akcjonariuszy o 91 proc.

W sierpniu akcje Ciechu pojawiły się ponadto na giełdzie we Frankfurcie. Polski koncern chemicznych stał się tym samym pierwszą spółką równocześnie notowaną na giełdzie w Warszawie i we Frankfurcie.

Czytaj więcej: Polska giełda w kryzysie. W ubiegłym kwartale na jej głównym parkiecie nie pojawiła się żadna nowa firma.

- Notowanie akcji spółki na jednej z najważniejszych giełd świata jest kolejnym krokiem w realizacji jej strategii ekspansji na rynkach międzynarodowych. Ciech, jako czołowa polska spółka chemiczna, jest gotowy na weryfikację swojego potencjału przez międzynarodowych ekspertów, którzy na co dzień oceniają takie spółki jak BASF czy K+S - komentowała firma swój debiut na niemieckim parkiecie.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce" 

Więcej o: