Ważna wiadomość w sprawie abonamentu RTV. Znamy wysokość opłat w 2017 roku

Daniel Maikowski
Abonament RTV w przyszłym roku bez podwyżki. Poinformowała o tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Obecnie trwają prace nad uszczelnieniem systemu ściągania abonamentu.

W 2017 r. opłata za używanie odbiornika radiowego wyniesie 7 zł miesięcznie, a opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego 22,70 zł. Wysokość abonamentu RTV nie zmieni się więc w stosunku do roku 2016.

Jednocześnie rada przypomniała, że płacąc abonament za cały rok z góry uzyskujemy 10 proc. rabatu. Aby uzyskać rabat, należy wnieść opłatę do 25 stycznia 2017 roku.

Abonament można zapłacić z góry za dowolną liczbę miesięcy. Warto pamiętać, że im większa liczba miesięcy, za które płacimy od razu, tym większa kwota rabatu, którą otrzymujemy. Zniżki w opłacie abonamentowej obowiązują zarówno przy zapłacie z góry za cały rok, jak i za okres dłuższy niż jeden miesiąc.

KRRiT przypomniała również, że wnoszenie opłat abonamentowych jest obowiązkiem ustawowym, z którego nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy satelitarnych platform cyfrowych.

Sęk w tym, że jest to obowiązek, który realizuje coraz mniejsza liczba Polaków. Z danych KRRiT wynika, że w 2015 roku z 13,57 mln gospodarstw domowych zarejestrowane odbiorniki miało 6,72 mln gospodarstw, a terminowo abonament RTV wnosiło zaledwie 1,06 mln gospodarstw domowych.

Wkrótce abonament zapłacimy wszyscy?

Na niską ściągalność abonamentu narzekał m.in. prezes TVP Jacek Kurski, który niedawno zasugerował, że do wnoszenia tej opłaty powinno być zobowiązane każde gospodarstwo domowe, a sam obowiązek powinien powstawać przez domniemanie.

„Można uniezależnić powstanie obowiązku uiszczenia opłaty abonamentowej od woluntarystycznego aktu rejestracji odbiornika” - mówił we wrześniu Kurski.

Prezes TVP podkreślił również, że przygotowuje specjalny dokument, który ma uszczelnić ustawę o radiofonii i telewizji oraz ustawę o opłatach abonamentowych. 

Szef KRRiT Witold Kołodziejski zasugerował z kolei, że abonament RTV mógłby być ściągany wraz z podatkiem dochodowym PIT.

"Moim zdaniem elegancką formą była propozycja opłaty pobieranej wraz z podatkiem dochodowym" - stwierdził w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Kołodziejski.

Główną "zaletą" takiej koncepcji ściągania abonamentu RTV byłaby pewność, że żadna pracująca osoba go nie uniknie. Opłata w wysokości dziesięciu złotych miesięcznie mogłaby być doliczana do comiesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Każdy pracodawca odprowadza go za swojego pracownika, podobnie jak składkę na ZUS.

Co więcej, pomysł ten wydaje się być realny również w obliczu planów stworzenia tzw. "superpodatku", czyli połączenia ze sobą rozliczenia PIT, składek zdrowotnych i emerytalnych. Wówczas opłata za abonament byłaby po prostu kolejnym komponentem jednolitego podatku, a pracujący obywatele nie mogliby jej w żaden sposób uniknąć.

Zobacz także WIDEO: "Oddaliście telewizję publiczną w ręce mordercy". Gorąca, nocna debata w Sejmie

 

Więcej o:
Komentarze (136)
Ważna wiadomość w sprawie abonamentu RTV. Znamy wysokość opłat w 2017 roku
Zaloguj się
 • elsu

  Oceniono 55 razy 55

  1. Komisja Europejska wypowiedziała się jasno - w kwestii finansowania albo abonament albo reklamy.
  Jako, że TVP pobiera i jedno i drugie jest podstawa prawna do domagania się zwrotu WSZYSTKICH wpłat przez ostatnie lata.

  2. TVP S.A. to spółka HANDLOWA.
  Jeśli chce pobierać opłaty MUSI podpisać indywidualną umowę na świadczenie usług jak każda inna firma.

  3. PODATEK
  Tak samo jak nie można z budżetu przelać kasy wprost do kopalni, tak samo nie można zrobić tego do telewizji. To niedozwolona pomoc publiczna, niezgodna z prawem. Dlatego nazywają to ABONAMENTEM i nie mogą prawnie skleić przepisów od lat.

  4. TK dawno już orzekł, że KRRiT nie ma podstaw prawnych do ustalania wielkości kwoty podatku.

 • bkiton

  Oceniono 61 razy 55

  Przypominam ci kurski, że niektórzy wasi wyborcy nie płacą pitu. Tak zwana szara strefa, którą tak dzielnie dokarmiacie zasiłkami i 500+.

 • shawmut

  Oceniono 42 razy 36

  za tv bez kurskiego i pisowskiej propagandy można by zapłacić nawet o zlotówke więcej

 • remo29

  Oceniono 15 razy 15

  Ale kombinują, jak nie z tej czy z tamtej, to może oknem lub kominem. Niech zdycha.

 • rojberek

  Oceniono 14 razy 14

  ZAKODOWAĆ! Płacić będzie tylko ten, co chce ten szajs oglądać.

 • 0.k

  Oceniono 14 razy 14

  Zgadzam się tylko co do jednej rzeczy - sprawę abonamentu należy uregulować. Obecny system to kpina.

  Co do samego rodzaju regulacji - to już inna sprawa. Nie podoba mi się, że płacić mają wszyscy. Sygnał należy zakodować, każdemu kto się zgłosi wręczyć dekoder (za jednorazową opłatą, która jednocześnie dawałaby np. pierwszy rok abonamentu). Od tego czasu sprawa prosta - płacisz abonament to masz dostęp. Nie chcesz dostepu - nie płacisz i go nie masz. Tyle w temacie abonamentu telewizyjnego. Z radiowego zrezygnowałbym w ogóle a finansowanie radia publicznego przeniósł do budżetu w całości.
  Takie finansowanie TV dobitnie pokazałoby komu zależy na tvpis. Sprawiłoby też, że telewizja musiałaby zawalczyć troche o widza.

  System (taki jak obecnie, czy też taki jak jest planowany), że płaci każdy bo tak. Jest idiotyczny i wybitnie niesprawiedliwy. Jednocześnie to co jest teraz, że obowiązek jest a wszyscy go unikają jest po ptostu śmieszne.

 • smarekdarek

  Oceniono 16 razy 14

  Za oglądanie tego kabaretu powinni dopłacać, a nie że jeszcze my mamy za niego płacić.
  www.youtube.com/watch?v=H26xvJAOAgI

 • realistas

  Oceniono 12 razy 12

  Nie powinno być abonamentu. TV powinna być kodowana by oglądać mogli tylko ci co zapłacą. Nie chcę płacić za bzdury i kłamstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX