Biały właśnie wyszedł z mody. Teraz będziemy kupować auta w kolorze niebieskim

Daniel Maikowski
Kolor niebieski będzie rządzić światem. A przynajmniej światem motoryzacji. Eksperci sugerują, że w ciągu najbliższych kilku lat zakochamy się na zabój w niebieskich samochodach.

Łaska konsumentów na pstrym koniu jeździ. Jeszcze w latach 90-tych XX w. dużą popularnością cieszyły się zielone samochody, które dziś notują tylko 2 proc. udziału w rynku. Później nadeszła dekada koloru srebrnego. Do 2010 r. srebrne auta rządziły światem motoryzacji, aby w kolejnej dekadzie ustąpić pola kolorowi białemu.

Jak podkreślają eksperci, miało to związek z eksplozją popularności produktów firmy Apple, która uczyniła z białego kolor jakości, luksusu i przebojowości. Era białego dobiega jednak końca. I to nie tylko dlatego, że Apple utracił część dawnego blasku.

Jane Harrington od 30 lat pracuje jako manager stylizacji koloru dla koncernu PPG, jednego z największych i najstarszych dostawców lakierów dla branży motoryzacyjnej. Producenci aut zazwyczaj składają zamówienia z 2-3 letnim wyprzedzeniem, a w ostatnim czasie coraz częściej zamawiają lakier w kolorze... niebieskim.

Tesla RoadsterTesla Roadster fot. Beau Lebens/Flickr.com/(CC BY-NC 2.0)

Uniwersalny kolor

Zdaniem Harrington, to właśnie niebieski może stać się wkrótce prawdziwym hitem w świecie motoryzacji. Eksperta podkreśla, że kolor ten, pomimo pewnych skojarzeń ze smutkiem i nostalgią, ma jedną wielką zaletę, którą są jego odcienie.

"Może skręcać w kierunku szarości, zieleni, jak również udać się w bardziej jasne lub ciemne obszary" - podkreśla Harrington.

Harrington zwraca również uwagę na ostatnie wielkie targi motoryzacyjne, gdzie wprost roiło się od samochodów w kolorze niebieskim.

Dla przykładu, firma Ford zrobiła prawdziwą furorę, gdy w 2015 roku zaprezentowała nową serię samochodów w kolorze "liquid blue", a następnie wywołała furię klientów, gdy okazało się, że "liquid blue" jest jedynie kolorem koncepcyjnym, a auta w tym kolorze nie pojawią się w sprzedaży.

Ford FiestaFord Fiesta fot. Philip Ray/Flickr.com/(CC BY-NC 2.0)

W ostatnim czasie niebieski kolor spodobał się również Elonowi Muskowi i jego Tesli. Trzy najpopularniejsze kolory Tesli w 2015 roku to "solid black" (czarny), "gray metallic" (szary metalik) oraz "blue metalic" (niebieski metalik).

Oczywiście popularność danego koloru zależy także od uwarunkowań geograficznych i kulturowych. Dla przykładu, aż 10 proc. samochodów sprzedawanych w Azji należy do kategorii, którą PPG określa mianem "naturals". Chodzi o auta w kolorze złotym i brązowym. Taka kategoria nie występuje na innych rynkach.

Więcej o: