Pracownicy Ikei mają dziś dobry dzień. Prawie wszyscy dostaną podwyżki

- Blisko 90 proc. pracowników IKEA Retail otrzyma od stycznia 2017 r. podwyżki - poinformowała spółka. Minimalna stawka wyniesie 20 zł brutto za godzinę.

Dotychczas minimalne wynagrodzenie godzinowe w Ikei wynosiło 15 zł brutto – ta stawka obowiązywała od początku 2016 r. Teraz ma pójść w górę o jedną trzecią.

- Pracownicy sklepów, którzy już dzisiaj z racji stażu pracy zarabiają powyżej nowego minimum, otrzymają proporcjonalnie wyższe stawki wynagrodzenia - dodaje w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA Polska.

- Zależy nam, żeby płaca w IKEA Retail pozwalała nam w praktyce realizować wizję tworzenia lepszych warunków życia dla wielu ludzi. Chcemy, aby jak najwięcej osób postrzegało IKEA Retail jako wyjątkową, znaczącą i godną zaufania markę, firmę i pracodawcę - powiedział Michał Pióro, Dyrektor HR w IKEA Retail w Polsce.

Najniższe wynagrodzenie w Ikei na poziomie ok. 3,2-3,3 tys. zł brutto (przy 40-godzinnym tygodniu pracy) to o ponad połowę więcej od płacy minimalnej, która będzie obowiązywała w kraju od 2017 r., czyli 2 tys. zł.

Jednocześnie, jak donosi Rzeczpospolita, IKEA planuje wziąć pod uwagę także wyższe koszty życia w Warszawie, i minimalne wynagrodzenie w tym mieście podnieść do 4,4 tys. zł.

IKEA Retail zatrudnia w Polsce blisko 4 tys. osób. Tylko mniej więcej co czwarta nie jest zatrudniona na pełny etat. Spółka oferuje też m.in. plan emerytalny. 

Nie tylko IKEA

Coraz więcej sieci sklepów podwyższa w ostatnim czasie wynagrodzenie swoim pracownikom. Przykładowo, Biedronka zrobiła to już w tym roku dwukrotnie. Obecnie najniższe wynagrodzenie pracownika rozpoczynającego pracę na etat na stanowisku sprzedawca-kasjer wynosi 2,3 złotych brutto. Osoby z 3-letnim stażem zarabiają  2,6 tys. złotych brutto. Płace podniósł też w tym roku Lidl (teraz na start płaci 2,4 tys. zł brutto, a po dwóch latach pracy 2850-3250 zł) czy Tesco (blisko 2,3 tys. dla osób z 12-miesięcznym stażem pracy).

Czytaj też: Blisko połowa firm planuje podwyżki pensji. Już od stycznia. O ile więcej w kieszeni?

Nowości w Ikei

Niedawno IKEA poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży mebli przez internet. Na razie taką możliwość mają mieszkańcy Wrocławia i okolic (ponadto sklep otworzył 13 grudnia w Opolu Punkt Odbioru Zamówień), ale już w lutym 2017 r. usługa ma ruszyć w pozostałych miastach, w których znajdują się sklepy sieci. Kompleksowy sklep on-line ma ruszyć jesienią przyszłego roku.

Czytaj więcej: IKEA uruchomiła zakupy przez internet. Na razie we Wrocławiu, a już wkrótce w całej Polsce

Więcej o: