Pracownicy Ikei mają dziś dobry dzień. Prawie wszyscy dostaną podwyżki

- Blisko 90 proc. pracowników IKEA Retail otrzyma od stycznia 2017 r. podwyżki - poinformowała spółka. Minimalna stawka wyniesie 20 zł brutto za godzinę.

Dotychczas minimalne wynagrodzenie godzinowe w Ikei wynosiło 15 zł brutto – ta stawka obowiązywała od początku 2016 r. Teraz ma pójść w górę o jedną trzecią.

- Pracownicy sklepów, którzy już dzisiaj z racji stażu pracy zarabiają powyżej nowego minimum, otrzymają proporcjonalnie wyższe stawki wynagrodzenia - dodaje w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA Polska.

- Zależy nam, żeby płaca w IKEA Retail pozwalała nam w praktyce realizować wizję tworzenia lepszych warunków życia dla wielu ludzi. Chcemy, aby jak najwięcej osób postrzegało IKEA Retail jako wyjątkową, znaczącą i godną zaufania markę, firmę i pracodawcę - powiedział Michał Pióro, Dyrektor HR w IKEA Retail w Polsce.

Najniższe wynagrodzenie w Ikei na poziomie ok. 3,2-3,3 tys. zł brutto (przy 40-godzinnym tygodniu pracy) to o ponad połowę więcej od płacy minimalnej, która będzie obowiązywała w kraju od 2017 r., czyli 2 tys. zł.

Jednocześnie, jak donosi Rzeczpospolita, IKEA planuje wziąć pod uwagę także wyższe koszty życia w Warszawie, i minimalne wynagrodzenie w tym mieście podnieść do 4,4 tys. zł.

IKEA Retail zatrudnia w Polsce blisko 4 tys. osób. Tylko mniej więcej co czwarta nie jest zatrudniona na pełny etat. Spółka oferuje też m.in. plan emerytalny. 

Nie tylko IKEA

Coraz więcej sieci sklepów podwyższa w ostatnim czasie wynagrodzenie swoim pracownikom. Przykładowo, Biedronka zrobiła to już w tym roku dwukrotnie. Obecnie najniższe wynagrodzenie pracownika rozpoczynającego pracę na etat na stanowisku sprzedawca-kasjer wynosi 2,3 złotych brutto. Osoby z 3-letnim stażem zarabiają  2,6 tys. złotych brutto. Płace podniósł też w tym roku Lidl (teraz na start płaci 2,4 tys. zł brutto, a po dwóch latach pracy 2850-3250 zł) czy Tesco (blisko 2,3 tys. dla osób z 12-miesięcznym stażem pracy).

Czytaj też: Blisko połowa firm planuje podwyżki pensji. Już od stycznia. O ile więcej w kieszeni?

Nowości w Ikei

Niedawno IKEA poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży mebli przez internet. Na razie taką możliwość mają mieszkańcy Wrocławia i okolic (ponadto sklep otworzył 13 grudnia w Opolu Punkt Odbioru Zamówień), ale już w lutym 2017 r. usługa ma ruszyć w pozostałych miastach, w których znajdują się sklepy sieci. Kompleksowy sklep on-line ma ruszyć jesienią przyszłego roku.

Czytaj więcej: IKEA uruchomiła zakupy przez internet. Na razie we Wrocławiu, a już wkrótce w całej Polsce

Więcej o:
Komentarze (69)
Pracownicy Ikei mają dziś dobry dzień. Prawie wszyscy dostaną podwyżki
Zaloguj się
 • boczny_obserwator

  Oceniono 8 razy 6

  To nauczyciele będą masowo przechodzić do pracy jako sprzedawcy w IKEI i Biedronce ze względu na dużo lepsze wynagrodzenie przy jednak dużo mniejszych wymaganiach. Co zrobi min. Zalewska? Czy się w ogóle przejmie? Zauważyłem, że jak ona coś mówi to zawsze tylko i wyłącznie w kierunku Jarosława. Szkoła ją raczej nie zajmuje za bardzo.

 • amel.ka

  Oceniono 2 razy 2

  Z jednej strony to oczywiscie bardzo dobrze ze ikea dba o swoich pracownikow (pare lat temu pracowalam tam jako promotorka, bardzo sie wyrozniali na tle innych marketow np bardzo tania stolowka dla pracownikow). Ciekawa jestem jak to wplynie na ceny w ikei. No i pojawia sie pytanie po co konczyc studia i zostawac nauczycielem czy pielegniarka jak za sto razy mniej odpowiedzialna prace dostanie sie tyle samo pieniedzy...

 • ubrana_prawda

  Oceniono 2 razy 2

  Biorąc pod uwagę ceny asortymentu w IKEI, gdzie byle plastikowe g...o kosztuje 5x drożej niż powinno, to mnie to nie dziwi. Odbiją sobie te podwyżki na klienteli.

 • Robert ____

  Oceniono 2 razy 2

  I tak trzymac, szkoda tylko ze w radomskim szpitalu planuja ob5nizyc pensje położonym poprzez redukcje ilości godzin czyli pracę w niepelnym wymierze godzin.

 • micross

  Oceniono 2 razy 2

  A po 5 latach pracy ich zwolnią i zatrudnią nowych z Urzędu Pracy na przeszkolenie za 2300zl brutto ...i tak w koło Macieju :)

 • major_bien_82

  Oceniono 2 razy 2

  A spytajcie jakie jest minimalne wynagrodzenie POK stacji naszego kochanego państwowego, bogatego Orlenu. A, przepraszam, POK-ów nie zatrudnia bezpośrednio Orlen tylko ajent. Odpowiedź brzmi - najniższa krajowa i premie takie, że chyba cyganiątko przed kościołem więcej miesięcznie uzbiera. Podwyżki nie widziałem nigdy odkąd tu pracuję, a trochę tego czasu już się uzbierało. Ale ty masz robić - za ochronę (kradzieże), sprzątaczkę (kible na błysk), śmieciarkę, magazyniera, przedstawiciela (promocje) i oczywiście kasjera. To jest odzwierciedlenie jak o nas dba państwo, bo w końcu Orlen jest Spółką Skarbu Państwa.
  Oczywiście politycy wycierają sobie gębę, ze Polskie firmy muszą być w polskich rękach bo prywaciarze nas wyzyskują. I co z tego pustosłowia wynika?
  Dlatego trzymajcie się od tej firmy z daleka.

 • nauczyciel_pl

  Oceniono 8 razy 2

  "Najniższe wynagrodzenie w Ikei na poziomie ok. 3,2-3,3 tys. zł brutto" to tyle co nauczyciel dyplomowany po wielu latach pracy, ukończonych studiach podyplomowych, często kilku, robienia kolejnych stopni awansu, zdawanych egzaminach, a w IKEA tak na dzień dobry najniższa pensja

 • ubrana_prawda

  Oceniono 1 raz 1

  A o ile podrożeją towary w IKEI ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX