Facebook wprowadza zupełnie nowe zabezpieczenie. Fizyczna blokada dostępu. Także dla Polaków

Robert Kędzierski
Facebook umożliwia polskim użytkownikom zabezpieczenia dostępu do konta za pomocą specjalnego klucza U2F. To najskuteczniejszy sposób obrony przed utratą prywatności.

Facebook ulepsza zabezpieczenia serwisu. Od dziś użytkownicy, również z Polski, mogą korzystać z nowej metody autoryzacji. Klucz U2F jest dostępny w dwóch wersjach: USB  oraz NFC. Umożliwia logowanie się do serwisów zarówno z komputerów jak i smartfonów. 

Czytaj też: Współpracownik Hilary Clinton nie miał klucza U2F, więc ułatwił atak hakerom. 

Samo zabezpieczenie nie jest oczywiście nowe. Zadziała nie tylko z Facebookiem, ale np. z Gmailem (jest to możliwe od roku 2014) czy Dropboxem - przypomina The Register.

U2F jest najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie phishingu, jedną z najczęstszych form ataku stosowaną przez cyberprzestępców.

embed

Klucz U2F uniemożliwia "podstawienie" sfałszowanej domeny. Zawiera układ deszyfrujący, który nie pozwoli przesłać danych na serwer przestępców. Włączenie go w opcjach Facebooka uniemożliwi też logowanie do Facebooka z nieautoryzowanych maszyn. 

Wprowadzenie nowego zabezpieczenia jest dobrym pomysłem. Użytkownicy mogą teraz skuteczniej chronić swoją prywatność. Popularyzacja kluczy U2F jest korzystna dla internautów. Korzystanie z nich pozwoliłoby uniknąć wielu ataków, o których pisaliśmy 

7 zagrożeń, które czekają na ciebie w sieci. Poznaj je.

MalwareMalware Fot. Robert Kędzierski

Więcej o: