Unia przyspiesza rozmowy handlowe z Meksykiem po tym, jak Trump wydał decyzję o budowie muru

Marcin Kaczmarczyk
W ubiegłym tygodniu Donald Trump podpisał dekret o budowie muru na granicy z Meksykiem. Grozi też wprowadzeniem ceł na meksykańskie towary. Unia Europejska w środę poinformowała natomiast o przyspieszeniu rozmów o nowej umowie handlowej pomiędzy nią a Meksykiem.

Unia Europejska poinformowała w środę o wynikach rozmowy telefonicznej, którą przeprowadziła Cecilia Malmström, unijny komisarz ds. handlu z Ildefonsem Guajardo, ministrem gospodarki Meksyku. Obie strony zdecydowały o przyspieszeniu negocjacji dotyczących nowej umowy o wolnym handlu (FTA) pomiędzy Unią a Meksykiem.

Ustalono daty dwóch najbliższych rund negocjacyjnych – początek kwietnia i koniec czerwca. Pomiędzy nimi przedstawiciel Unii Europejskiej poleci do Meksyku, by dodatkowo przyspieszyć rozmowy.

- W pełni przedłużymy nasze relacje handlowe również na 21 wiek. Pobudzimy tym wzrost gospodarczy, czyniąc nasze firmy bardziej konkurencyjnymi i rozszerzając wybór dla konsumentów z Unii i Meksyku, równocześnie tworząc nowe miejsca pracy – napisano we wspólnym oświadczeniu Malmström i Guajardy.

Czytaj więcej: Jeżeli niemiecki eksport spadnie, Polska również może na tym stracić.

Uwaga odnośnie polityki Trumpa?

W oświadczeniu Unii Europejskiej i Meksyku pojawiła się również uwaga, która wydaje się, że nawiązuje do ostatnich decyzji Białego Domu.

- Jesteśmy świadkami niepokojącego wzrostu protekcjonizmu na całym świecie. Stojąc ramię w ramię obok siebie, jako partnerzy o podobnych poglądach, musimy bronić idei międzynarodowej, otwartej współpracy – czytamy w stanowisku Brukseli i Meksyku.

Dodano również, że już poczyniono znaczne postępy na drodze pogłębienia wzajemnych relacji handlowych. Kolejnym krokiem ma być właśnie przyspieszenie rozmów o nowej umowie FTA.

Unia ma już taką umowę z Meksykiem od 2000 roku. Wymaga ona jednak aktualizacji wynikających z rozwoju całego międzynarodowego handlu. Efektem działania starego układu był między innymi wzrost wymiany handlowej pomiędzy Unią a Meksykiem z 26 mld dol. do 53 mld dol.

Czytaj więcej: Niemcy, zdaniem ważnego doradcy Donalda Trumpa, manipulują kursem euro, wyzyskując tym inne kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone.

Rozmowy bardziej jawne

Bruksela chce, by rozmowy z Meksykiem o umowie FTA były jak najbardziej jawne. Dlatego umieściła już między innymi w internecie wstępne cele, które chce, by zostały osiągnięte dzięki nowemu układowi.

Jest ich 6. Między innymi nowy układ powinien zwiększyć dostęp europejskich firm do rynku publicznych zamówień w Meksyku i odwrotnie, ustalić nowe normy dotyczące handlu żywnością, oraz zwiększyć ochronę unijnej własności intelektualnej.

Unia chce też, by nowy układ przyniósł ponadto korzyści małych i średnim firmom, a nie tylko korporacjom.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (57)
Trump wydał dekret o budowie muru. Unia przyspiesza rozmowy z Meksykiem
Zaloguj się
 • senny

  Oceniono 23 razy 3

  Zdechła Wiewiórka jest niewątpliwie kretynem. Ale Ameryka przetrwała już niejednego. Choćby obu Bushów.

 • ally300

  Oceniono 2 razy 2

  Moim zdaniem UE powinna ostrożnie podejść do tej umowy handlowej z Meksykiem, żeby ta umowa nie przyniosła podobnych skutków jak NAFTA. Owszem, zgadzam się z tezą, że to małe i średnie firmy powinny najwięcej móc skorzystać z takiej umowy - a czy tak się stanie - to bardzo zależy od tego, jak taka umowa będzie skonstruowana.
  Mam nadzieję, że polityka nie przesłoni ekonomii.
  Korzyści oczywiście powinny być wzajemne, a umowa nie może niszczyć żadnego sektora gospodarki żadnej ze stron.

 • misio-kicio

  Oceniono 3 razy 1

  "Stojąc ramię w ramię obok siebie, jako partnerzy o podobnych poglądach, musimy bronić idei międzynarodowej, otwartej współpracy."

  Komuniści też sterowali ekonomią za pomocą naiwnej ideologii. Nawet podobnych słów używali. A jak się wtedy żyło to jeszcze niektórzy pamiętają.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe co Meksyk ma oficjalnie do zaoferowania oprócz taniej siły roboczej. Bo co ma nieoficjalnie to wiadomo.

 • wunderwaffen

  Oceniono 7 razy 1

  WOLAŁBYM ABY UNIA EUROPEJSKA SKUPIŁA SIĘ NA RATOWANIU EUROPY!!

 • dziennikarz12

  0

  merker wpie... sie wszedzie a my za to placimy!!! kiedy wreszcie ktos z tym skonczy!!! meksyk to narkotyki prostytucja jak muzumanie!!!! sam syf!!! powinien trump kopnac w dupe te cala merker!!! to jest chora psychicznie osoba!!!

 • misio-kicio

  Oceniono 2 razy 0

  Jeszcza raz zapostuję, żeby niektórzy zaczęli myśleć zamiast powtarzać słowa-klucze bez zastanowienia. Np. "konkurencja". Jak fabryka amerykańska może konkurować z chińską, skoro chiński pracownik zarabia ok.10% tego co Amerykanin? Zatem jego wyroby będą 10 x tańsze, right? Czy może Amerykanie mają pracować za pensje rzędu $500? gdy np. koszt wynajmu mieszkania to ok. $900.
  Dlatego Trump mówi, że Chiny oszukują i zaniżają wartość swej waluty. Dopiero gdy przeciętny Chińczyk, Hindus, Meksykanin będzie zarabiał (i wydawał) mniej-więcej tyle co Amerykanin, wtedy można myśleć o konkurencji i globalnej gospodarce.

  To zresztą nie ja wymyśliłem. Ten argument był podnoszony przez paru ludzi w Kongresie gdy Bill Clinton podpisywał te tragiczne układy Nafta, Wto itp. 20 lat temu.

  www.quora.com/What-is-the-average-hourly-rate-for-a-factory-worker-in-China

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 4 razy 0

  no i w brukseli bedzie meksyk w zasadzie to juz jest

 • starszakjeden

  Oceniono 2 razy 0

  Stawiam 100 do 1, że Waszczyk wespół z pozostałymi PISdami zaprotestuje przeciwko marginalizacji USA bo to inicjatywa Tuska. Ale, jednocześnie ogłosi, że, jako członek UE,nie ma nic przeciwko temu, aby skorzystać z takiej umowy UE z Meksykiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX