Szalony styczeń w bankach. Polacy nagle rzucili się na kredyty hipoteczne

Rafał Hirsch
Biuro Informacji Kredytowej podaje, że w styczniu popyt na kredyty hipoteczne był aż o ponad 40 procent większy niż rok temu. Wszyscy chcieli załapać się na dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych.

Z danych BIK wynika, że w styczniu wnioski o kredyt hipoteczny złożyło aż 38,1 tysięcy osób. Rok temu było ich około 25 tysięcy. Jest to przyrost o ponad 50 procent.

Jednocześnie w bardzo podobnej skali wzrosła też wartość kredytów hipotecznych o które ubiegali się Polacy. BIK podaje, że poszła ona w górę o 41,5 procent, ale jest to przeliczone przez liczbę dni roboczych w miesiącu. W styczniu 2017 było o 2 dni robocze więcej niż w styczniu 2016, tak więc tak naprawdę wartość wniosków w minionym miesiącu była większa aż o 56,3 procent.

Zdaniem cytowanego przez PAP Sławomira Grzybka, dyrektora departamentu Business Inteligence za tak ogromnym skokiem popytu na kredyty stoi program Mieszkanie dla Młodych. A dokładniej wyścig klientów banków o uzyskanie dofinansowania wkładu własnego z tego programu.

Wyścig był tak zażarty i dynamiczny, że Polacy w ciągu paru tygodni zdążyli zgłosić się po całą pulę pieniędzy przeznaczoną w MdM na rok 2017. Bank Gospodarstwa Krajowego, który rozdzielał te pieniądze już pod koniec stycznia wstrzymał przyjmowanie kolejnych wniosków, bo kasa na MdM już się skończyła.

Dlatego zdaniem BIK już w lutym sytuacja wróci do normy i kolejnych tak ogromnych wzrostów popytu na kredyty nie będzie.

A WYDAWAŁO SIĘ, ŻE KASY WYSTARCZY NA DŁUŻEJ: Od stycznia szał na dopłaty rządowe do kredytów. Roczna pula wystarczy tylko na 2 miesiące

W programie Mieszkanie dla Młodych na 2017 rok zaplanowano 746 mln PLN wsparcia finansowego. Jednak w styczniu do rozdysponowania było tylko 373 mln PLN - reszta przydziału na ten rok została rozdzielona już w 2016. Na 2018 zaplanowane jest 762 mln PLN. 

Program "Mieszkanie dla młodych" (MdM) umożliwia dofinansowanie wkładu własnego dla osób do 35 lat, kupujących własne mieszkanie na rynku pierwotnym i wtórnym. Rodziny wielodzietne, wychowujące przynajmniej 3 dzieci mogą kupić mieszkanie bez ograniczeń wiekowych, a kupowane mieszkanie może być kolejnym lokum, poprawiającym warunki mieszkaniowe.

Więcej o: