Nie będzie podatku od umorzonych długów. Morawiecki wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu

Ministerstwo Finansów rezygnuje z planów opodatkowania umarzanych przez samorządy czynszów za mieszkania. Mateusz Morawiecki tłumaczy, że "przemawia za tym ważny interes społeczny".

Wcześniej jednak jego resort chciał pobierać podatek dochodowy od czynszów, które osobom w trudnej sytuacji materialnej umarzały samorządy. Portal wolnosc24.pl pisał, że w zeszłym roku w samej tylko Warszawie 32 tys. osób otrzymały z Urzędu Miasta decyzje anulujące ich długi.

Najczęściej – w 20 tys. przypadków – dotyczyło to osób zalegających z mandatem za jazdę komunikacją miejską bez biletu lub ważnej legitymacji.

Stołeczny magistrat anulował też połowę czynszu za mieszkania komunalne 3 tys. najuboższych rodzin, objętych specjalnym programem pomocy. Kilku tysiącom warszawiaków udało się też wywalczyć anulowanie mandatów za parkowanie nałożonych przez straż miejską w wątpliwych sytuacjach, jakich na ulicach miasta nie brakuje. W sumie miasto darowało warszawiakom 12 mln zł.

Umorzony dług to przychód

Tymczasem pod koniec zeszłego roku Ministerstwo Finansów wysłało do ratusza pismo, w którym tłumaczyło, że umorzony dług, to dla obywatela przychód, od którego powinien on zapłacić podatek dochodowy. Tak jak od innych swoich przychodów.

Wprawdzie w 2015 r. fiskus widział tę sytuację inaczej - twierdził, że umorzony dług, to nie przychód - ale teraz poinformował, że zmienił zdanie. W samej tylko Warszawie na opodatkowaniu umorzonych długów mógłby liczyć na przeszło 2 mln zł dodatkowych wpływów do budżetu państwa.

Fala "hejtu" i reakcja MF

Chęć opodatkowania umorzonych długów wywołała wybuch gniewu na forach internetowych. - No to ja zapraszam do skorzystania z mojej pomocy prawnej. Dla ubogich jest szansa na skorzystanie z pomocy prawnej finansowane ze środków publicznych - oferował się na otwartym Facebooku jeden z doradców podatkowych.

W poniedziałek po południu MF rozesłało komunikat, w którym poinformowało o rezygnacji z poboru podatku od umorzonych długów. Resort tłumaczy, że podczas poniedziałkowego posiedzenia Zespołu ds. Systemów Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Zarządu i Samorządu Terytorialnego przedstawiciel Ministerstwa Finansów przedstawił rozwiązania mające na celu zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu umorzenia przez jednostki samorządu terytorialnego należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego.

- Dzięki tym rozwiązaniom osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu. Przemawia za tym ważny interes społeczny – stwierdził cytowany w komunikacie wicepremier Mateusz Morawiecki.

Resort tłumaczy, że przygotowywane rozwiązanie przewiduje zaniechanie poboru podatku z tytułu umorzenia należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego na lata 2016 i 2017. Od 2018 r. obowiązywać ma już zwolnienie zapisane w ustawie podatkowej. Dzięki nowym przepisom samorządy nie będą już miały obowiązku obowiązane do sporządzenia i przekazania rocznych informacji PIT- 8C w odniesieniu do przychodu uzyskanego z tytułu umorzenia należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego.

Warto zwrócić uwagę, że Ministerstwo Finansów zapowiada zwolnienie z podatku jedynie umorzonych czynszów mieszkaniowych. O innych długach nie mówi.

Więcej o:
Komentarze (51)
Nie będzie podatku od umorzonych długów. Morawiecki wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu
Zaloguj się
 • rmarcin555

  Oceniono 26 razy 26

  Kolejny dogłębnie przemyślany i zaplanowany pomysł Mr PowerPointa. Będzie kiedyś sławny jak Mr Bean.

 • noelek04

  Oceniono 20 razy 20

  Doradca podatkowy podpowiada premierowi, że popełnił błąd ! To już nie jest śmieszne !!!

 • krecik2109

  Oceniono 10 razy 10

  A kiedy wejdzie podatek od niedokonanych zakupów: chciałem kupić butelkę piwa, ale się rozmyśliłem. Zatem osiągnąłem dochód, a Państwo straciło należny VAT!

 • cenie-dobre-dziennikarstwo

  Oceniono 10 razy 10

  Bohaterskie zwalczanie problemów, które sam (jako urodziny socjalista) tworzy.

 • jtby

  Oceniono 9 razy 9

  Komuszy kapitalista ten tow. Morawiecki. Dobić ludzi w trudnej sytuacji, którzy starają się z niej wyjść - gmina sama od siebie i bezwarunkowo długów nie umarza. Trzeba pisdolcom patrzeć na ręce, bo póki rządzą nikt nie może być pewien swojego mienia, zdrowia, a nawet życia.

 • bylypisior

  Oceniono 9 razy 9

  Raz bankster zawsze bankster.
  Zawsze bedzie szukal jak wydoic Polakow..

 • po-nurak

  Oceniono 8 razy 8

  U Morawieckich to chyba rodzinne, że nie mają pojęcia o tematach, na które się wypowiadają.

 • Bozena Hudomiet

  Oceniono 8 razy 8

  jak czlowiek odpowiedzialny na takim stanowisku moze cos ustanawiac i pozniej zmieniac calkowicie,nie pierwszy raz.Oni prubuja jak sie uda to przejdzie jak "suweren" wyczuje o co chodzi wycofujemy sie.Dokrecanie sruby i obserwacja reakcji .Jak Big Brader.Przeciez ten Morawiecki to taki sam dupek jak i reszta,glowa w chmurach i eksperymenty jak z filmow fantastycznych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX