Ministerstwo Finansów: www.ministerfinansow.pl to nie my

Piotr Skwirowski
- Dostępna w internecie strona www.ministerfinansow.pl nie jest oficjalną stroną Ministerstwa Finansów. Resort nie ponosi odpowiedzialności za treści tam publikowane - ostrzega Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej www.mf.gov.pl.

Coraz częściej w internecie można trafić na strony, które udają strony ministerstw czy urzędów państwowych. Dodane godło państwowe, kolorystyka biało-czerwona i nazwa zbliżona do nazwy urzędu państwowego, mają uwiarygodniać stronę w oczach jej użytkowników. Zwykle chodzi o wyłudzenie pieniędzy. Tak jest ze stronami, które podszywają się pod różne państwowe rejestry. Próbują przekonać przedsiębiorców, że rejestracja w ich "rejestrze" jest narzucona jakąś ustawą i obowiązkowa. Liczą za to zwykle kilkaset złotych. I choć oczywiście "rejestracja" na takiej stronie nie jest obowiązkowa, nie narzucają jej żadne przepisy, część przedsiębiorców daje się złapać na haczyk i za taką "usługę" płaci. Robią to nawet jeśli mają wątpliwości, dla świętego spokoju.

Inne strony oferują usługi, których wiarygodność próbują podnieść podszywając się pod urzędy państwowe. Nazwa zbliżona do tej państwowej ma sprawić, że przedsiębiorca uwierzy, że to co dostaje ma większą wartość. Gwarantowaną przez państwo. Tak nie jest. A płacić trzeba.

Ministerstwo Finansów ostrzega

 

Zajrzeliśmy na stronę www.ministerfinansow.pl. Jej właściciele sami o sobie piszą, że są portalem edukacyjno-finansowy, który "powstał z myślą o poszerzeniu dostępu opinii publicznej do informacji i opinii wpływających na ocenę wiarygodności podmiotów gospodarczych". Oferują między innymi sprawdzanie wiarygodności firm. Można tam też znaleźć taką oto opinię, jak twierdzi portal, użytkownika serwisu: „Miałem wątpliwości co do wiarygodności nowego kontrahenta, z którymi mieliśmy podpisać kontrakt, angażując nasze aktywa przed zapłatą faktur. Dzięki dostarczonej opinii Ministra Finansów mogliśmy dowiedzieć się, że nasz potencjalny klient to spółka widmo”.

Zrzut strony www.ministerfinansow.plZrzut strony www.ministerfinansow.pl www.ministerfinansow.pl

Ministerstwo Finansów, to prawdziwe, ostrzega wprawdzie, że to nie jego strona, ale zapewne wielu przedsiębiorców nie zauważy różnicy. I naprawdę będzie liczyć na to, że opinie na temat ich kontrahentów rzeczywiście dostarczy Minister Finansów.

 

Więcej o: