Tesco będzie zwalniać pracowników. Zamknie dwa supermarkety w Polsce. Związkowcy zaskoczeni

Robert Kędzierski
Tesco informuje, że zamierza wkrótce ograniczyć zakres działania placówek w kilku miejscowościach, a w dwóch zamknąć swoje supermarkety. To wiąże się z koniecznością zwolnień grupowych. Związki zawodowe są zaskoczone niespodziewanie złym rozwojem sytuacji.

Tesco zamierza zreorganizować sieć swoich placówek w Polsce. Wiąże się to niestety z koniecznością zwolnień grupowych. Spółka poinformowała, że w sześciu miastach zaprzestaje sprzedaży poprzez internet. W dwóch kolejnych zamyka swoje supermarkety. 

Czytaj też: Tesco wprowadza wielką innowację. Kasjerki nie będą zadowolone. 

Zmiany zakresu działania (polegające na likwidacji działów sprzedaży internetowej) dotkną placówki w Częstochowie, Zielonej Górze, Kielcach, Rybniku, Opolu. Jednostki w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Słowackiego 123) i Olecku (al. Zwycięstwa 2a) zostaną zlikwidowane - informuje Komisja Krajowa Solidarności.

Nikt się tego nie spodziewał, wydawało nam się, że w firmie dzieje się coraz lepiej. A już na pewno nikt nie zakładał, że będą likwidowane sklepy internetowe. Cały czas było słychać, że internet rozwija się bardzo dobrze, że jest rentowny

– stwierdziła w rozmowie z Wiadomościami Handlowymi Elżbieta Fornalczyk, szefowa związku zawodowego Sierpień 80 w Tesco. 

Tesco wyjaśniło jednak, że decyzję podjęło na skutek słabych wyników ekonomicznych marketów w wymienionych miejscowościach. 

Likwidacja stanowisk

Zmian będzie więcej. Tesco poinformował pisemnie związki zawodowe skupiające pracowników, że zamierza zlikwidować stanowiska kierownika personalnego - oznacza to likwidację 160 miejsc pracy w całej Polsce. W ich miejsce powstanie 16 miejsc - każdy z kierowników będzie opiekował dziesięcioma marketami oraz inne stanowiska. 

Dodatkowo w każdym z hipermarketów będzie funkcjonować nowe stanowisko asystenta ds. administracyjnych, odpowiedzialnego za codzienne procesy administracyjno-personalne (m.in. harmonogramy pracy, dane dot. płac i obecności). Część dotychczasowych zadań kierowników personalnych w sklepach będzie realizowana przez jeden centralny zespół, co jest jednym z kluczowych powodów wprowadzanej zmiany. 

- wyjaśnia Tesco w przesłanym nam oświadczeniu. 

Spółka zamierza też zrezygnować z pracowników nadzorujących monitoring. 

Biuro prasowe Tesco, jak informują Wiadomości Handlowe, skomentowało te doniesienia.

Poinformowaliśmy dziś wszystkich naszych pracowników o zmianach, które pomogą nam lepiej skupić się na obsłudze klientów. W trakcie tych zmian naszym priorytetem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia naszym koleżankom i kolegom.

Tesco poinformowało też że będzie oferować pracownikom stanowiska w innych jej strukturach.

Pracownicy niezadowoleni

W połowie stycznia związkowcy reprezentujący pracowników Tesco opublikowali postulaty - zażądali podwyżek do 350 zł brutto, nagród jubileuszowych i dodatków do wynagrodzeń dla niektórych pracowników. 

Na Wyspach też zwalniają

Pracownicy Tesco w Wielkiej Brytanii również nie mają powodów do zadowolenia. Centrala spółki podjęła w zeszłym tygodniu decyzję o zwolnieniu 1600 menedżerów zatrudnionych w sklepach Tesco Express (odpowiedniki naszych Żabek). Mają ich zastąpić nowi, tańsi pracownicy. 

Zobacz także WIDEO: W supermarketach jest wiele kas, ale do której się ustawić, by nie czekać zbyt długo?

W supermarketach jest wiele kas, ale do której się ustawić, by nie czekać zbyt długo?

Więcej o:
Komentarze (153)
Tesco będzie zwalniać pracowników. Zamknie dwa supermarkety w Polsce. Związkowcy zaskoczeni
Zaloguj się
 • total_immersion

  Oceniono 63 razy 31

  Koledzy wlasciciele firm -
  pamietajcie , jak bedziecie zwalniac to w pierwszej kolejnosci glosujacych na Pis.
  To nie tylko politycy maja poniesc konsekwencje , rowniez ludzie ktorzy im dali wladze.

 • macwies

  Oceniono 30 razy 20

  No to pracownicy nie będą wyzyskiwani a niedziele i dni święte spędzą z rodziną :)

 • jacab

  Oceniono 17 razy 11

  a może wystarczy, żeby przestali sie zachowywać jak nie wiadomo jaki trendowy sklep i wrócili do tanich masowych produktów, naprawde tanich, jak kiedys, od kiedy zaczęli stosować swoje marki tzw. luksusowe i stali sie jednym z drozszych supermarketów, to zauwazalnie spadł u nich ruch, sam kiedys tylko do Tesco jeździłem, ale teraz tylko sporadycznie, czasem w środku nocy, jak był teraz po co...

 • montezuma1234

  Oceniono 9 razy 5

  zgłoście sie do Beci po 500 plus

 • nie_mam_facebooka

  Oceniono 6 razy 4

  Wreszcie będą pracownicy mogli spędzać niedziele w domu i kościele. Odpoczną.

 • nie_mam_facebooka

  Oceniono 6 razy 4

  Zakażcie jeszcze handlu w niedzielę, to wyleci więcej pracowników. Szkoda, że solidaruchy mają chronione dupska.

 • tomtg123

  Oceniono 24 razy 4

  Wkrótce będzie WOLNA NIEDZIELA BEZ HANDLU !!! A dla niektórych pracowników będą wolne nawet wszystkie dni tygodnia ! (jak się okazuje ....)
  Brawo związkowcy ! Dziękujemy Wam !

 • jacekzwawy

  Oceniono 3 razy 3

  Tesco to brytyjska firma. Możliwe, ze zwijają swój biznes w Unii (a więc i w Polsce) w obliczu Brexitu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX