Polski wzrost gospodarczy znów wygląda świetnie na tle Europy. Eurostat podał nowe dane

Rafał Hirsch
Pod względem tempa wzrostu PKB jesteśmy na drugim miejscu w Unii Europejskiej. Albo na piątym - zależy jak liczyć. Tak, czy inaczej jesteśmy w europejskiej czołówce.

Jeśli PKB z czwartego kwartału 2016 porównamy do trzeciego kwartału 2016, to w takim ujęciu polska gospodarka rosła o 1,7 procent. Te dane podał nam już wcześniej GUS, ale teraz Eurostat porównał wszystkie kraje unijne. I w tym porównaniu wypadamy świetnie – jesteśmy na drugim miejscu.

Wzrost PKB w krajach Unii EuropejskiejWzrost PKB w krajach Unii Europejskiej dane: Eurostat

Trzeba dodać, że swoich danych nie podały jeszcze Malta, Luksemburg i Irlandia. Zwłaszcza Irlandii często zdarzają się kwartały lepsze od Polski. Jednak w gronie ośmiu największych państw unijnych jesteśmy niekwestionowanym liderem.

PKB w ośmiu największych państwach UEPKB w ośmiu największych państwach UE dane: Eurostat

Ale wzrost PKB można też mierzyć w stosunku do tego co było rok temu. W takim ujęciu wg Eurostatu jesteśmy na piątym miejscu w Europie. Szybszy wzrost pod koniec 2016 miały Rumunia, Słowenia, Chorwacja i Bułgaria.

Najszybciej rosnące gospodarki Unii EuropejskiejNajszybciej rosnące gospodarki Unii Europejskiej dane: Eurostat

Natomiast w porównaniu z największymi gospodarkami Unii, w ujęciu rok do roku też wypadamy najlepiej, chociaż Hiszpania jest tylko minimalnie gorsza.

Zmiana PKB w ujęciu rok do roku w ośmiu największych gospodarkach UEZmiana PKB w ujęciu rok do roku w ośmiu największych gospodarkach UE dane: Eurostat

Gospodarka całej Unii Europejskiej w czwartym kwartale rosła o 1,9 procent rok do roku. Strefa euro zaliczyła wzrost o 1,7 procent. 

Więcej o: