Rosjanie wyprali nawet 80 mld dolarów. Operacja Laundromat również z udziałem polskiego posła?

Robert Kędzierski
Według śledczych z Mołdawii i Łotwy w latach 2011-2014 kilkadziesiąt największych banków wzięło udział gigantycznej akcji prania brudnych pieniędzy Rosjan. Chodzi o kwotę od 20 do nawet 80 mld dol. W sprawie jest polski wątek.

732 banki z 96 krajów i co najmniej 500 osób brało udział w jednej z największych akcji prania brudnych pieniędzy należących do rosyjskich elit. Jak informują śledczy z Łotwy i Mołdawii, którzy od kilku lat analizują zebrane dowody, w globalnej operacji "przepuszczono" od 22 do nawet 80 mld dolarów. 

Czytaj też: Rosjanie przez 20 lat będą martwić się o gospodarkę? 

W gąszczu 70 tys. transakcji, które miały uwiarygodnić pochodzenie pieniędzy, przewija się polski wątek. Opisuje go Wyborcza. Rzuca światło na mechanizm działania sprawców. Pieniądze trafiały z różnego rodzaju firm-krzaków do rozsianych po całym świecie fundacji i innych instytucji. Beneficjent przelewu wystawiał w zamian fakturę np. za usługi konsultingowe. Po potrąceniu "prowizji" pieniądze były przesyłane dalej. Jednym z uczestników takiego łańcuszka miał być poseł Samoobrony, który  od roku przebywa w areszcie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu.

The Guardian podaje przykład innego mechanizmu. Dwie firmy zawierały fikcyjną umowę pożyczki. Brak spłaty uprawniał do "ściągnięcia" długu i wykonania przelewu. 

Łańcuch przelewów i powiązań pomiędzy egzotycznymi firmami takimi jak  Valemont Properties Ltd. czy Seabon  miał utrudnić ustalenie faktycznego przepływu gotówki i istnienia zobowiązań. 

 

Sprawę udało się rozwikłać dzięki zatrzymaniom w Mołdawii. 15 przedstawicieli sądownictwa i 10 wysoko postawionych pracowników banków już oskarżono. Na ławie zasiądą obok nich fikcyjni dyrektorzy faktycznie nieistniejących spółek. W większości nieświadomych udziału w praniu pieniędzy. 

Na sprawę światło rzucają też inne okoliczności. W 2014 roku śledczych z Mołdawii, którzy pracowali nad sprawą, odwiedziło ponoć dwóch agentów FSB, którzy mieli zabrać akta. Nie wiadomo czy w ramach śledztwa prowadzonego przez Rosję, czy po to, by ustalić ile wiedzą służby Mołdawii. Po incydencie mołdawscy dyplomaci mieli być traktowani w Rosji "w sposób obraźliwy".

Zobacz także WIDEO: Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (25)
Rosjanie wyprali nawet 80 mld dolarów. Operacja Laundromat również z udziałem polskiego posła?
Zaloguj się
 • fletniapana

  Oceniono 25 razy 15

  czyżby wreszcie pojawiła się możliwość dobrania do doopy Mateuszowi Piskorskiemu?

 • mentice

  Oceniono 2 razy 2

  A dlaczego te pieniadze byly brudne?
  Watykan pierze rocznie sto razy tyle.

 • leoleo

  Oceniono 5 razy 1

  w england największą pralnią i rajem podatkowym jest city a may nawet nie kwiknęła...

 • pawel.lewski

  Oceniono 13 razy 1

  No patrzcie państwo, poseł i wyprał, jakby nie poseł, toby nie wyprał, teraz wiadomo po co poseł.

 • cholonek

  Oceniono 63 razy 1

  Z samoobrony? Ja obstawiałbym raczej ośmiorniczkowego miłośnika luksusowych zegarków w granatowym garniturku.

 • stop_pis

  Oceniono 2 razy 0

  Wczoraj ktoś ładnie to skomentował, ale teraz już nie widzę, więc przypomnę:
  wyatearp
  Uważam, że cała historia jest od A do Z wymyślona. W Rosji nie ma "niezależnych gazet". "Kilkadziesiąt redakcji z 32 krajów" to tzw. narracja tajnych służb. Podobnie jak wyssany z brudnego sufitowego palca "Organised Crime and Corruption Reporting Project", o którym nikt nie słyszał. 732 banki z 96 krajów oraz 80 miliardów dolarów i 5 tys. firm są równie prawdopodobne jak np. 1732 banki ze 196 krajów oraz 800 miliardów dolarów i 50 tys. firm. Brak jakichkolwiek weryfikowalnych dowodów na cokolwiek. Bajka o żelaznym wilku. Anonimowi świadkowie, tajni funkcjonariusze oraz posłuszni redakcyjni TW , którym czytelnik ma wierzyć na słowo. W skrócie: wyjątkowa "GW"-prawda, taka do kwadratu. Współczesny amerykański KOMINTERN antyputinowski z medialną agenturą międzynarodową.

 • luxveritaspol

  Oceniono 10 razy 0

  Wybiórcza rzuca oszczerstwo, ale - na wszelki wypadek - ze znakiem zapytania.
  W razie czego - a co , zapytać się nie można ?

 • gtpress

  Oceniono 1 raz -1

  Jadą wozy colorowe, niestety, tylko dla inwalidów......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX