Zakaz handlu w niedzielę? Zmartwiony będzie... fiskus

Piotr Skwirowski
Okazuje się, że zakaz handlu w niedzielę, który forsuje "Solidarność" i który we wtorek, z uwagami, ale poparł rząd, niespodziewanie rykoszetem uderzy w plany fiskusa

Jeśli zakaz wejdzie w życie, w niemal wszystkie niedziele, zamknięte będą placówki handlowe. Z małymi wyjątkami, czyli najmniejszymi sklepikami, stacjami benzynowymi, aptekami... Zamknięte będą na pewno duże sklepy. I galerie handlowe. I tu jest problem fiskusa.

Tak się jakoś utarło, że od bodaj kilku lat, w galeriach handlowych fiskus spotyka się z podatnikami. Tak, tak. Cel tych spotkań to pomoc w wypełnianiu zeznań rocznych PIT.

A właśnie dziś Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w najbliższy weekend, 24 i 25 marca, a więc także w niedzielę w galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT-a i wysłać go elektronicznie. Akcja ma trwać w godzinach od 12.00-20.00 na wyznaczonych stanowiskach informacyjnych w 93 centrach handlowych w 72 miastach w Polsce.

- Każdy podatnik może skorzystać z darmowej pomocy urzędników -zapowiedziała rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Ewa Szkodzińska. - Wystarczy mieć ze sobą rozliczenie PIT-11, które otrzymujemy od pracodawców lub inne dokumenty, które świadczą o uzyskanych dochodach w 2016 r. Jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych, to należy również pamiętać o dokumentach, które potwierdzają wydatki do odliczenia. Bardzo ważne jest też, aby mieć ze sobą zeszłoroczne rozliczenie PIT lub dokładną kwotę przychodu uzyskanego w 2015 r. Będzie to potrzebne do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje - wyjaśniła tłumaczy rzecznik.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało też, że w galeriach handlowych urzędnicy nie będą przyjmować zeznań podatkowych PIT w formie papierowej.

Jeśli zakaz handlu w niedzielę wejdzie w życie, spotkania fiskusa z podatnikami w ten właśnie dzień tygodnia będą musiały przestać się odbywać. 

***

Jak nie popełniać błędów w biznesie i co trzeba robić żeby się udało? Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o: