Szef Amazona chce budować podwodne magazyny. Inwestorzy przestraszyli się tego pomysłu

Robert Kędzierski
Jeff Bezos poinformował, że jego firma ma w planach zbudowanie podwodnego systemu magazynów. Przesyłki miałyby być z niego podejmowane przez drony. Inwestorzy przyjęli ten pomysł chłodno.

Kiedy Elon Musk, właściciel SpaceX czy Tesli, poinformuje o swoim nowatorskim pomyśle na Twitterze, akcje firmy często idą w górę. Jeff Bezos, inny ekscentryczny miliarder, właściciel konkurencyjnego Blue Origin chciał wykazać się równie wielkim wizjonerstwem. Z odmiennym skutkiem. 

Czytaj też: Założyciel Amazona drugim najbogatszym człowiekiem świata. 

Bezos poinformował, że jego firma chce zbudować podwodny system magazynów. Przesyłki miałyby być z niego podejmowane za pomocą dronów. Pomysł, który w tej chwili jest na etapie patentu, nie spodobał się jednak inwestorom. Uznali go za zbyt trudny do zrealizowania. 

Kurs AmazonaKurs Amazona Fot. za investopedia/NASDAQ

Paczki miałyby być zrzucane do gigantycznego basenu lub naturalnego zbiornika wodnego. Byłyby sprowadzane na odpowiednią głębokość przez urządzenie sterowane przez komputer. Pojemnik z paczką mógłby być dopełniany wodą lub powietrzem - w ten sposób osiągano by odpowiednie zanurzenie. 

Transport w górę odbywałby się za pomocą spadochronu uruchamianego sygnałem z sonaru. Paczka unoszona niczym przez meduzę dopłynęłaby do powierzchni wody, skąd podjąłby ją człowiek, automat lub dron - wyjaśnia Investopedia

Bezos liczy na to, że podwodne magazyny pozwolą rozwiązać problem mocno ograniczonej przestrzeni na lądzie. Miałyby też skrócić dystans konieczny do przebycia w celu podjęcia przesyłki. 

Plan budowy podwodnych magazynów wydaje się trudny do zrealizowania. Bezos nie musi jednak obawiać się do środki na ewentualną inwestycję. Amazon zarobił w zeszłym roku ok. 2,5 mld dol. i jest czwartą spółką na świecie po Google, Apple i Microsofcie. Jeff Bezos, założyciel Amazona, znajduje się na drugim miejscu na liście najbogatszych ludzi świata. Jego majątek szacowany jest na 75,6 mld dolarów.

W zeszłym roku Amazon ogłosił równie szalony pomysł - system magazynów unoszących się nad centrami wielkich miast. 

+++

Więcej o: