Nie dopatrzono się nadużyć w kwestii cen wody na lotniskach. Jest wręcz pochwała dla Lotniska Chopina

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podczas swojej analizy nie znalazł argumentów do stwierdzenia, jakoby ceny wody w strefie wolnocłowej na lotniskach były wynikiem "działań ograniczających konkurencję".

UOKiK podsumował akcję, w ramach której zapytał zarządców polskich lotnisk o ceny wody w strefach wolnocłowych i możliwość dostępu do darmowej wody pitnej. Informuje, że po wstępnej analizie ich odpowiedzi nie stwierdził, aby ceny wody były „wynikiem działań ograniczających konkurencję”. Dodaje, że nie wyklucza dalszych „pytań i działań”, które poprawiłyby sytuację konsumentów.

Czy woda na lotniskach w ogóle jest droga?

Jak wynika z informacji przedstawionych przez UOKiK, na większości lotnisk można kupić najtańszą wodę w butelce 0,5 litra za ok. 1 euro (czyli ok. 4,20-4,50 zł). To nieprzypadkowa kwota – tyle wynosi rekomendacja Komisji Europejskiej i wytyczna Airports Council International, do której zastosowało się już wiele europejskich lotnisk. To stawka zgodna z oraz rekomendacją Komisji Europejskiej.

Najtaniej 0,5-litrową butelkę wody kupimy w Rzeszowie – już za 2 zł. Najdrożej będzie w Poznaniu – tu najniższa cena to aż 6,5 zł. Oczywiście te kwoty nie oznaczają, że w którymś ze sklepów w strefie wolnocłowej woda nie będzie droższa. 

UOKiK zwrócić także uwagę na deklarację zarządców Lotniska Chopina w Warszawie, iż udostępnią oni pasażerom trzy fontanny darmowej wody pitnej. Mają one zostać zainstalowane w czerwcu lub lipcu. Zarządcy lotniska na Okęciu mają też podjąć działania w celu obniżenia cen wody w sklepach. Na razie nic nie wiadomo o tym, aby śladem Lotniska Chopina miały pójść inne porty lotnicze.

Czytaj więcej: Koniec z horrendalnymi cenami wody na Lotnisku Chopina. Za butelkę nie zapłacimy już 9 zł

Horrendalne nieraz ceny wody i innych produktów sprzedawanych w strefach wolnocłowych tłumaczone są wysokimi kosztami prowadzenia działalności, m.in. cenami wynajmu powierzchni pod lokale.

Więcej o: