Nie dopatrzono się nadużyć w kwestii cen wody na lotniskach. Jest wręcz pochwała dla Lotniska Chopina

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podczas swojej analizy nie znalazł argumentów do stwierdzenia, jakoby ceny wody w strefie wolnocłowej na lotniskach były wynikiem "działań ograniczających konkurencję".

UOKiK podsumował akcję, w ramach której zapytał zarządców polskich lotnisk o ceny wody w strefach wolnocłowych i możliwość dostępu do darmowej wody pitnej. Informuje, że po wstępnej analizie ich odpowiedzi nie stwierdził, aby ceny wody były „wynikiem działań ograniczających konkurencję”. Dodaje, że nie wyklucza dalszych „pytań i działań”, które poprawiłyby sytuację konsumentów.

Czy woda na lotniskach w ogóle jest droga?

Jak wynika z informacji przedstawionych przez UOKiK, na większości lotnisk można kupić najtańszą wodę w butelce 0,5 litra za ok. 1 euro (czyli ok. 4,20-4,50 zł). To nieprzypadkowa kwota – tyle wynosi rekomendacja Komisji Europejskiej i wytyczna Airports Council International, do której zastosowało się już wiele europejskich lotnisk. To stawka zgodna z oraz rekomendacją Komisji Europejskiej.

Najtaniej 0,5-litrową butelkę wody kupimy w Rzeszowie – już za 2 zł. Najdrożej będzie w Poznaniu – tu najniższa cena to aż 6,5 zł. Oczywiście te kwoty nie oznaczają, że w którymś ze sklepów w strefie wolnocłowej woda nie będzie droższa. 

UOKiK zwrócić także uwagę na deklarację zarządców Lotniska Chopina w Warszawie, iż udostępnią oni pasażerom trzy fontanny darmowej wody pitnej. Mają one zostać zainstalowane w czerwcu lub lipcu. Zarządcy lotniska na Okęciu mają też podjąć działania w celu obniżenia cen wody w sklepach. Na razie nic nie wiadomo o tym, aby śladem Lotniska Chopina miały pójść inne porty lotnicze.

Czytaj więcej: Koniec z horrendalnymi cenami wody na Lotnisku Chopina. Za butelkę nie zapłacimy już 9 zł

Horrendalne nieraz ceny wody i innych produktów sprzedawanych w strefach wolnocłowych tłumaczone są wysokimi kosztami prowadzenia działalności, m.in. cenami wynajmu powierzchni pod lokale.

Więcej o:
Komentarze (32)
Nie dopatrzono się nadużyć w kwestii cen wody na lotniskach. Jest wręcz pochwała dla Lotniska Chopina
Zaloguj się
 • needmoney

  Oceniono 5 razy 3

  Kolejny urząd, kolejne niedopatrzenie ile mamy w kraju takich urzędów, nadzorów, inspektoratów, funduszy dla których jedynym celem jest generowanie posad z wynagrodzeniami oderwanymi od realiów dla znajomych królika a jedynym nadużyciem które dostrzegają to "wydajność" fiksującego ich podatnika ...

 • krakuw

  Oceniono 4 razy 2

  PiS chcę obniżyć cenę wody na lotnisku a PO nie.

 • known2own

  Oceniono 19 razy 1

  Nie ma nieuczciwej konkurencji, bo przecież wszystkie punkty gastronomiczne mają tego samego ajenta (wyłonionego za każdym razem w bezstronnym i uczciwym przetargu). Ciężko więc o jakąś nieuczciwą zmowę samego ze sobą, zmawia się jak najbardziej uczciwie.

 • dr_bloger

  0

  Nareszcie wiem, skąd się wzięło powiedzonko "pier~~nie o Szopenie.
  Unia Europejska rekomenduje nam swoje ceny wody... szkoda, że nie płace.

 • dr_bloger

  0

  Nareszcie wiem, skąd się wzięło powiedzonko "pier~~nie o Szopenie.

 • Rob roy

  0

  ajentem jest francuska firma. obok polska siec. co do grosza ta sama cena.
  sorry
  to jest zmowa cenowa

 • Rob roy

  0

  mala dygresja.
  WSZEDZIE WIDA JEST ZA DARMO z kranikow do picia na dwoch wysokosciach zeby dzieci tez mialy. w polsce jest najdrozsza woda na swiecie..
  uokik nic nie widzi.. no coz. to tez panstwowa firma.
  mamy stan wojenny w ktorym panstwo traktuje ludzi jak pieczarki
  - trzyma w ciemnosci i karmi gwnem..

 • shipa

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli na ,,wiekszosci" lotnisk mozna ta wode kupic za circa 1 euro, ale najpopularniejszych, m.in Chopinie to juz 1,5 euro i za to jest ,,pochwala" i ,,brak niezgodnosci"?

  Statystycznie ja i moj pies mamy po 3 nogi. To, ze w 1 sklepie jest ta ,,rekomandowana cena" 1 euro a w pozostalych 59 kosztuje juz 5 euro to drobiazg przeciez.

 • Piotr Adamczyk

  0

  Lotnisko w Dubaju - kraju nietanim - butelka wody 0,5 litra kosztuje 1 Dirham (1 PLN),
  Lotnisko w Katarze - również nietanim - 1 Rial (1 PLN)

  Oba kraje leżą na pustyni. Można? Można.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX