Optymizm pracodawców jednak umiarkowany. Część firm zaczyna planować zwolnienia

Choć polski rynek pracy dawno nie był w tak doskonałej formie, to nastroje przedsiębiorców nieco się uspokajają. W najgorętszym okresie roku zdecydowana większość nie zamierza zatrudniać pracowników, a część nawet zaplanowała zwolnienia.

Jak wynika z kwartalnego raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce przejawiają ostrożne nastawienie co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące.

Prognoza zatrudnienia netto (czyli pokazująca, ile przybyło nowych miejsc pracy) uplasowała się na poziomie 6 proc. To najniższy wynik w ciągu ostatnich dwóch lat.

Spośród przebadanych w Polsce pracodawców, 14 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza zwalniać a 74 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

Zatrudniać będą przede wszystkim firmy z branży budowlanej, transportowej i logistycznej a także w handlu detalicznym i hurtowym.

Zwolnień mogą się obawiać osoby związane z energetyką, gazownictwem, wodociągami oraz finansami, usługami i nieruchomościami.

Dane: Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia w III kwartale 2017 r.

- Rynek pracy kieruje się sezonowością. Początek wakacji zaowocuje więc dużym optymizmem, spowodowanym napływem wielu ofert sezonowych. Z tego samego powodu, w późniejszym czasie możemy spodziewać się pewnego spowolnienia u progu jeseni, co będzie spowodowane zakończeniem aktywności sezonowych po lecie - powiedziała Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Więcej o: