Kto "za", a kto "przeciw"?
Co ciekawe, wybór Marka Belki do rady nadzorczej Handlowego nie był jednogłośny. „Za” głosowali właściciele ponad 80 procent akcji banku, ale przeciw opowiedzieli się posiadacze 3,8 procent akcji. Dodatkowo właściciele 1,8 procent akcji wstrzymali się od głosu.
Bank w komunikacie nie wskazuje kto konkretnie był za, a kto przeciw, ale poprzeć wybór Belki musiał główny właściciel, czyli Amerykanie z Citibanku, którzy mają w Handlowym 75 procent głosów i decydują tam o wszystkim.
Przeciwko mogły być niektóre z polskich funduszy emerytalnych. Z raportów na koniec 2016 roku wynika, że 3,9 procent akcji w Handlowym miał wtedy OFE Nationale Nederlanden, 3,1% należało do OFE Aviva BZ WBK, a 1,6 procent do OFE PZU Złota Jesień.
Marek Belka od ponad 20 lat jest profesorem nauk ekonomicznych. W latach 2004-2005 był premierem rządu, a w latach 2010-2016 prezesem Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej był dwukrotnie wicepremierem i ministrem finansów.
Gwiazdorska Rada Nadzorcza
Marek Belka nie będzie pierwszą szeroko znaną postacią w radzie Banku Handlowego. Od lat jej szefem jest Andrzej Olechowski, który w 2000 kandydował na urząd prezydenta RP i zajął w wyborach drugie miejsce uzyskując 17 procent głosów i przegrywając tylko z Aleksandrem Kwaśniewskim. Rok później Olechowski był w gronie założycieli Platformy Obywatelskiej. Natomiast wcześniej Andrzej Olechowski był też ministrem finansów i ministrem spraw zagranicznych.
W Radzie Banku Handlowego jest też Igor Chalupec, który przed laty był prezesem PKN Orlen. Do czerwca 2016 roku w tej samej radzie zasiadał również Dariusz Mioduski, obecnie właściciel Legii Warszawa.
Bank Handlowy jest w pierwszej dziesiątce największych banków w Polsce. Na koniec pierwszego kwartału 2017 roku miał 44,8 mld złotych aktywów, a jego kapitał własny sięga 6,86 mld złotych. Zysk netto banku w 2016 wyniósł 602 miliony złotych.