Banki, firmy energetyczne, instytucje rządowe - wielki atak hakerów na Europę. Coraz więcej państw na liście

Zaczęło się od Ukrainy, ale wygląda na to, że to skoordynowany atak hakerski, który dotyka kolejne kraje. Do problemów przyznają się firmy między innymi z Danii, Wielkiej Brytanii i Francji. Według doniesień mediów, ucierpiały także firmy w Polsce.

Na początku pojawiła się informacja z Ukrainy, gdzie ofiarami cyberataku padły banki, firmy energetyczne (w tym państwowy dystrybutor energii) i lotnisko Boryspyl w Kijowie. Informację tę podał też w specjalnym komunikacie bank centralny Ukrainy.

Tak miały wyglądać pulpity zainfekowanych wirusem komputerów:

Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko napisał na Facebooku, że to największy taki atak w historii kraju. Jego zdaniem, hakerzy zastosowali wirusa Petya, zmodyfikowaną wersję wirusa WannaCry, który w maju tego roku zaatakował firmy w 150 krajach. Celem, według Heraszczenki, była "próba destabilizacji gospodarki i świadomości społecznej na Ukrainie". 

W wyniku ataku padła także sieć komputerowa rządu, co podał ukraiński wicepremier Pawło Rozenko.

Najpierw Ukraina, potem Rosja i zachód Europy

Szybko okazało się, że chodzi nie tylko o Ukrainę - hakerzy zaatakowali także w Rosji, w tym Rosnieft - największego producenta ropy naftowej w tym kraju, kontrolowanego przez państwo. Rosnieft podał, że "atak mógł mieć poważne konsekwencje, jednak dzięki temu, że firma przełączyła się na rezerwowy system kontroli, produkcja nie została zatrzymana". Łącznie, w Rosji i na Ukrainie miało ucierpieć około 80 firm.

Problemy rozlały się na zachód Europy. Duński Maersk, wielka firma zajmująca się morskim transportem kontenerowym, także padła ofiarą cyberataku. Firma nie podała jego przyczyny, ale przyznała, że może ją dotknąć na poziomie globalnym.

O problemach poinformował też między innymi port w Rotterdamie - największy w Europie, francuska firma produkcyjna Saint-Gobain, brytyjska grupa reklamowa WPP Plc oraz hiszpańskie oddziały międzynarodowych korporacji takich jak Mondelez i DLA Piper - podaje BBC powołując się na hiszpańskie media.

Jak podaje serwis niebezpiecznik.pl, wirus zainfekował też komputery polskich firm z branży logistycznej. Transportowy Raben na swojej stronie opublikował enigmatyczny komunikat, w którym nie przyznaje się, że padł ofiarą ataku, ale na wszelki wypadek wstrzymuje działania. "Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas najważniejsze. Dlatego, w związku z międzynarodowym zagrożeniem wirusowym, wstrzymujemy wszystkie operacje transportowe i logistyczne do czasu wyjaśnienia sytuacji" - pisze Raben.

Powtórka z WannaCry?

Wirus jest typu ransomware - blokuje komputery i szyfruje dane, a następnie żąda kilkuset dolarów okupu w kryptowalucie - bitcoinach. Rosyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym Group-IB pisze, że chodzi o okup w wysokości około 300 dolarów. 

Inna znana firma z branży cyberbezpieczeństwa - Kaspersky Lab - pisze, że doniesienia sugerują, że wirus jest podobny do WannaCry i może rozprzestrzeniać się w ten sam sposób (poprzez kod wykradziony z NSA - amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego). Zaznacza, że nie wiadomo jeszcze, o jaki dokładnie typ złośliwego oprogramowania chodzi, być może nie jest to wspomniany wyżej Petya, tylko zupełnie nowy rodzaj wirusa.

Nie jest też znane źródło tego ataku. W maju tego roku, z powodu wirusa WannaCry ucierpiało ponad 200 tys. komputerów w 150 krajach. Robaka stworzono na podstawie kodu wykradzionego z amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA. Eksperci ostrzegali, że pojawienie się nowego ransomware wykorzystującego ten sam skrypt jest kwestią czasu. Analitycy spodziewają się, że w najbliższych godzinach obecny atak będzie przybierał na sile.