"Moje następne auto będzie elektryczne". Tak mówi szef największego koncernu paliwowego w Europie

Wypowiedź prezesa brytyjsko-holenderskiego koncern petrochemicznego Royal Dutch Shell wyraźnie wskazuje na wizję przyszłości motoryzacji, w której ludzkość nie może być już zależna wyłącznie od paliw kopalnych.

Kiedy takie słowa padają z ust człowieka reprezentującego branżę paliwową, coś musi być na rzeczy. Jak doprecyzowuje rzecznik prasowy Shell, zasiadający w fotelu prezesa firmy Ben Van Beurden przesiądzie się już we wrześniu z tradycyjnego Diesla na auto hybrydowe typu plug-in (Mercedes-Benz S500e). Z kolei odpowiadająca za finanse koncernu Jessica Uhl już teraz porusza się elektrycznym BWM i3.

W wywiadzie dla Bloomberga Van Beurden tłumaczy ponadto, że elektryfikacja ekonomii oraz motoryzacji w Stanach Zjednoczonych, Północno-Zachodniej Europie, a nawet w Chinach to słuszny kierunek.

Zdaniem prezesa Royal Dutch Shell penetracja rynku pojazdami o napędzie alternatywnym (elektrycznym, wodorowym lub gazowym) musi być jednak większa, jeśli chcemy utrzymać wzrost temperatury na świecie poniżej 2 stopni Celsjusza, zatem zmieścić się w założonym limicie związanym z efektem cieplarnianym.

Prognozowana sprzedaż tradycyjnych pojazdów oraz elektrykówPrognozowana sprzedaż tradycyjnych pojazdów oraz elektryków fot. Bloomberg

Powołując się na raport analityków Bloomberg New Energy Finance, sprzedaż samochodów elektrycznych w ciągu dwóch najbliższych dekad przewyższy popyt na auta zasilane paliwami kopalnymi. Do 2040 roku hybrydy typu plug-in będą stanowić 1/3 światowej liczby pojazdów, co spowoduje obniżkę globalnej produkcji ropy naftowej na poziomie 8 mln baryłek dziennie. To więcej, niż obecnie wysyła na eksport Arabia Saudyjska (7 mln baryłek).

Czytaj też: Kraje OPEC znowu ograniczą wydobycie ropy. Ale za mało. Ropa tanieje

Kilka dni temu Wielka Brytania zapowiedziała zakaz rejestracji samochodów z silnikiem benzynowym oraz silnikiem Diesla do 2040 roku. Stało się to zaledwie dwa tygodnie po analogicznej decyzji ze strony Francji. Na drogę zmierzającą do elektryfikacji szybko wjeżdżają również sami producenci aut.

Dywersyfikacja na rynku paliwowym wydaje się nieuchronna. Sam Shell zamierza przeznaczyć ponad miliard dolarów rocznie na rozwój sektora związanego z energią odnawialną. Widzi również ogromny potencjał w biopaliwach oraz wodorze. Total i BP planują podobne inwestycje.