Prezydent podpisał ustawę, państwowe spółki się cieszą. Firmy energetyczne mocno w górę na giełdzie

Spółki z branży energetycznej mocno zyskiwały dziś na giełdzie, pozytywnie wyróżniając się na tle innych dużych firm. To może być efekt decyzji prezydenta, który podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Podczas środowej sesji na GPW, wyraźnie widać było wyróżniający się sektor. Przez cały dzień mocno kupowano akcji firm energetycznych. Na zamknięciu sesji akcje PGE poszły w górę o ponad 3,3 proc. (drugi największy wzrost w WIG20), a Energi 2,6 proc. Ponad 2 proc. zyskała też Enea, zaś branżowy indeks spółek energetycznych WIG_ENERGETYKA zyskał prawie 2,2 proc.

Tak wygląda dziś wykres Energi:

Notowania Energi na GPWNotowania Energi na GPW Źródło: stooq.pl

A to notowania PGE:

Notowania PGE na GPW /Notowania PGE na GPW / Źródło: stooq.pl

Spółkom energetycznym mógł pomóc prezydent. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE, choć część branży się jej obawiała i wzywała do weta. Wprawdzie o podpisie Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek, ale rynek najwyraźniej dziś dopiero na tę informację zareagował.

Energa zyska na zmianach w OZE?

Cieszy się z nich też Energa. Spółka poinformowała, że jej segment sprzedaży zyska dzięki zmianom w ustawie o OZE. "Według obecnego stanu wiedzy szacujemy pozytywny wpływ zmian ustawy o OZE na około 150 mln zł w 2018 roku. Zakres ten obejmuje zarówno ograniczenia kosztów i przychodów z pełnienia roli sprzedawcy zobowiązanego, jak i urynkowienie poziomu opłaty zastępczej w części kontraktów długoterminowych na zakup zielonych certyfikatów" - czytamy w dzisiejszym komunikacie Energi. 

Firma zastrzega jednocześnie, że "Powyższe wyliczenia nie stanowią prognozy przyszłych wyników Grupy ENERGA i opierają się na założeniu wolumenu sprzedaży detalicznej na poziomie roku 2016 (19 TWh) oraz poziomu jednostkowej opłaty zastępczej w roku 2018 w wysokości 43 zł/MWh."

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?

Dotyczy sposób wspierania producentów odnawialnych źródeł energii (OZE). Są wspierani systemem tak zwanych certyfikatów. Działa to w ten sposób, że za wyprodukowaną energię dostają specjalne prawa majątkowe, czyli certyfikaty właśnie. Mogą je potem sprzedawać (na giełdzie towarowej albo bezpośrednio w indywidualnej transakcji) i w ten sposób dodatkowo zarabiać.

Z kolei sprzedawcy energii do odbiorców końcowych muszą się legitymować odpowiednią do wielkości sprzedaży ilością certyfikatów - czyli muszą je kupić albo wpłacić opłatę zastępczą. I o tę opłatę właśnie chodzi.

Do tej pory wysokość tej opłaty była stała, teraz ma być uzależniona od rynkowej ceny certyfikatów, a tak się składa, że od kilku lat ta cena spada, bo certyfikatów na rynku jest po prostu za dużo. Autorzy projektu nowelizacji uważają, że dzięki zmianom ta nadpodaż się zmniejszy.

To samo podkreśla Kancelaria Prezydenta w informacji dotyczącej podpisania nowelizacji przez Andrzeja Dudę.

Fragment informacji Kancelarii PrezydentaFragment informacji Kancelarii Prezydenta / Źródło: Kancelaria Prezydenta

Skarb Państwa ma bezpośrednio 51,52 proc. udziałów w Enerdze, 57,39 proc. w PGE i 30,06 proc. w Tauronie.

+++

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (30)
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, państwowe spółki się cieszą. Energa, Enea, PGE rosną na GPW
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 18 razy 8

  Ten sku...el skończy przed TS, dlaczego pisowcy tak nienawidzą Polski? Wyciąć drzewa, zadusić smogiem moeszkańców, zniszczyć armię, itp itd...

 • compor

  Oceniono 10 razy 4

  tera będą drewnem palić

 • Jedrzej Kowalski

  Oceniono 3 razy 3

  A jak miał zaregować rynek jak informacja poszła po sesji w poniedziałek, a we wtorek było święto i sesji nie było...

 • cleryka

  Oceniono 2 razy 2

  Wśród spółek energetyki panuje przekonanie,że Energa to złodziejska firma złożona z urzędników,a właściwą pracę m.in. usuwanie awarii,instalacje urządzen i liczników,wykonują spółki podwykonawców,które ledwo zipią finansowo.

 • ar.co

  Oceniono 8 razy 2

  I z czego się tak cieszy jak głupi do sera?

 • andrew1507

  Oceniono 1 raz 1

  Jakiś taki mało rozumny ten Duda.

 • kotmiki

  Oceniono 1 raz 1

  Większego kretyna jeszcze w Polsce nie znaleźli ;nie łudzmy się zasoby pisobolszewi na kretynów sa jeszcze pełne niespodzianek

 • kotmiki

  Oceniono 1 raz 1

  ten łamacz konstytucji wyląduje kiedyś za kratkami

 • optymistaa43

  Oceniono 1 raz 1

  Ta menda jak cos podpisuje to ma taka mine jak by sobie z nas kpil.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX