Niespodziewany efekt 500 Plus. Dłużnicy i wierzyciele mają za co dziękować rządowi

Co trzecia rodzina korzystająca z programu 500 plus spłaciła w całości lub częściowo zaległe długi. Podobnej części rodzin 500 zł miesięcznie pozwala uniknąć zaciągania kolejnych pożyczek.

Od kwietnia 2016 roku program 500 plus zasilił domowe budżety ponad 2,6 mln polskich rodzin, przeciętnie trafia do nich łącznie 2,1 mld zł miesięcznie. Przez 13 miesięcy, od kwietnia 2016 do maja 2017 roku wypłacono na dzieci ponad 27,6 mld zł.
Okazuje się, że dzięki pieniądzom z programu wielu rodzinom udaje się uniknąć spirali zadłużenia.

Spłacają, nie zaciągają


Z informacji BIG InfoMonitor i BIK wynika, że dla 17 proc. Polaków korzystających z 500 plus, otrzymywana co miesiąc pomoc państwa stała się sposobem na zmniejszenie przeterminowanych i nieuregulowanych wcześniej płatności. 12 proc. kolejnym pieniądze te umożliwiły całkowite pozbycie się zaległych długów. Mowa jest przede wszystkim o niesolidnych dłużnikach z zaległościami na niższe kwoty, do 2 tys. zł.

Ponad połowa rodzin dzięki pieniądzom na dziecko nie musiała zaś zaciągać kolejnych zobowiązań. 29 proc. rodzin deklaruje, że uniknęły w ten sposób zaciągania pożyczek w bankach, a 27 proc. - w firmach pożyczkowych.

Co dwudziestemu badanemu (5 proc.) udział w programie pozwolił zwiększyć zdolność kredytową. Dzięki 500 zł od państwa mogli pożyczyć w banku czy firmie pożyczkowej większe kwoty niż wcześniej. 5 proc. kolejnych rodzin mogło pożyczyć jakiekolwiek pieniądze, wcześniej bowiem nie mieli zdolności kredytowej.

Na szczęście spłata długów nie pochłania całej pomocy od państwa. Trzy czwarte badanych deklaruje, że 500 zł przeznacza przede wszystkim na potrzeby dziecka, 26 proc. - potrzeby całej rodziny, a jedynie 2 proc. – swoje potrzeby.

Więcej o:
Komentarze (126)
Niespodziewany efekt 500 Plus. Dłużnicy i wierzyciele mają za co dziękować rządowi
Zaloguj się
 • cambrone

  Oceniono 41 razy 13

  "Suwern" spłacił długi w lombardach,teraz wszyscy będziemy spłacać zadłużenie zagraniczne...

 • kataryniarski

  Oceniono 41 razy 13

  Spłaciła "providenty" na niezbędne towary typu: tv 50 calowy, raty za mikrofalę czy wycieczki ol inkluziw, na które ie było ich stać, ale trzeba było się pokazać przed rodziną i sąsiadami... Taaaak, oto Polska.

 • mona_3

  Oceniono 9 razy 9

  Przeczytałem komentarze i widzę, że większość z was nic nie wie o sytuacji finansowej polskich rodzin z dziećmi. Ludzie zadłużają się z wielu powodów, niektórzy zapewne dlatego że chcą kupić plazmę czy (o zgrozo!) mikrofalę. Ale są i tacy, których nie stać na podstawowe rzeczy. Oglądacie czasem program Polsatu, w którym remontuje się mieszkania rodzinom w trudnej sytuacji? Tam można zobaczyć jak mieszkają i żyją Polacy, zapewniam że wieje zgrozą.

 • rodziu1981

  Oceniono 24 razy 8

  Kazdy kraj EU ma dodatki na dzieci i jest ok tylko u nas psy szczekaja zeby ludzie nic noe mieli

 • taus

  Oceniono 6 razy 6

  Z tego co pamiętam to wierzyciele tak nie do końca się cieszyli. Providentowi akcje poleciały w dół, sporo firm pożyczkowych upadło. Przyczyna tego taka, że właśnie kary za niesolidne spłacanie to było gro zysków.

 • opio1

  Oceniono 11 razy 5

  To uświadamia dopiero jak było zle skoro 500+ poszło na spłatę długów. Jak poprzednia władza dbała o obywateli i a w szczególności o dzieci. Zasiłki w UE dla uchodźców to dobry krok zasiłek dla polskiego dziecka o to patologia. Tak to jest rozgrywane.

 • bebestman

  Oceniono 4 razy 4

  Ja tam bym wolał aby polacy nie musieli brać kredytów.... aby potem nie musieli wyciągać ręki do "hojnego rządu" po coś co im się rok czy dwa czy pięć czy dziesięc lat temu zabrano (i w zasadzie wciąż się im/ nam zabiera i udaje że daje a tak na prawdę oddaje 1/10 )

 • wartomyslec

  Oceniono 8 razy 4

  To doskonała wiadomość! Rodziny wreszcie przestały się zadłużać i takie "okazje" jak początek roku szkolnego, nie spędzają już ubogim Polakom snu z powiek. Oby tak dalej!
  PS. Oczywiście wielki sukces jakim okazał się program 500+, nie może przesłaniać nam wpadek rządu, takich jak np. nieudana "reforma" sądownictwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX