GUS podał dane o inflacji. Wzrost cen przyspieszył. Ekonomiści mają swoje podejrzenia

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sierpniu inflacja wyniosła 1,8 proc. w ujęciu rocznym, czyli bez zmian w porównaniu z sierpniem 2016 roku. Na razie znamy tak zwany szybki szacunek, czyli nie wiemy jeszcze, co zdrożało najmocniej. Ekonomiści typują już jednak "winnych" wzrostu cen.

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w sierpniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (wskaźnik cen 99,8), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,8 proc. (wskaźnik cen 101,8) - podał GUS.

Inflacja w sierpniu, w ujęciu miesięcznym i rocznymInflacja w sierpniu, w ujęciu miesięcznym i rocznym źródło: GUS

Jeśli chodzi o ujęcie roczne, widać lekkie przyspieszenie. Nie zaskoczyło ono jednak ekspertów, bo od pewnego czasu widzą, co przekłada się na wzrost cen.

- Uważamy, że do wzrostu inflacji przyczyniła się wyższa dynamika cen żywności oraz paliw. Z kolei inflacja bazowa najprawdopodobniej nie zmieniła się w porównaniu do lipca i wyniosła 0,8 proc. r/r - pisze bank Credit Agricole.

Podobnie sądzą ekonomiści PKO BP, którzy pisali w dzisiejszym komentarzu, że dane z Niemiec sugerują, iż dynamika cen żywności w regionie w sierpniu przyspieszyła.

Pełny odczyt inflacji, z wyszczególnieniem grup towarów i usług, poznamy 11 września.

Zobacz też: Tak Polacy karmią Europę. Przodujemy w marchewkach i kapuście, ale nie tylko. Oto najwięksi producenci żywności w UE

+++

Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (27)
GUS podał daneo wzroście cen. Inflacja przyspieszyła. Ekonomiści mają swoje podejrzenia
Zaloguj się
 • grajag

  Oceniono 22 razy 16

  Na koniec roku będzie 4% inflacj. Pamiętajmy , że jak przejmowali władzę była deflacja! Dobra zmiana

 • ramzes-ra

  Oceniono 18 razy 10

  Rządzić trzeba umieć a nie opowiadać publicznie oklepane androny i wyraźnie oddalać się od Unii Europejskiej dzięki której miliony Polaków żyją lepiej. Bez Unii nie byłoby 500 + ,nie byłoby autostrad nie było by dopłat dla rolników i wiele tysięcy inwestycji które powodują spadek bezrobocia. A rządzący co zamiast cicho siedzieć i brać strumień pieniędzy i efektownie go wykorzystywać dla dobra obywateli prowadzą coraz ostrzejszą wojnę z Unią To tak jakby podcinać gałąź na której się siedzi . Czy to nastąpił kryzys myślowy czy też głupota i brak przewidywania że za chwilę kurek z pieniędzmi Unijnymi będzie przykręcony,a za to zapłacą przeciętni obywatele bo rządący zapewne się wyżywią..

 • Borek Skorek

  Oceniono 13 razy 9

  Modły pisowskie do Najświętszej Matki Inflacyjnej poskutkowały. Czemu ceny produktów elektronicznych tak bardzo wzrosly? Bo w rodzinach 500+ kupowane laptopy umieszczane są w meblościankach tak jak dawniej kryształy.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 3 razy 3

  Kupujcie taczki do wożenia banknotów póki jeszcze was na nie stać.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 2 razy 2

  Pamiętam czasy, kiedy jedzenie drożało, ale za to spadek cen lokomotyw hamował wzrost cen.

 • szoferek1

  Oceniono 1 raz 1

  .....ekonomiści z PKO BP ??? Gdyby tam pracowali ekonomiści to nie rżnęliby swoich klientów w doopę na każdym kroku! Przykład: za przelew 45 euro za granicę wyliczyli mi opłatę........ 135 zł. Olałem złodziei i w ING zapłaciłem za ten sam przelew.......5 zł. (PIĘĆ ZŁOTYCH) !!!! Muszą skądś kasę wytrzepać na obiecanki dla ciemnego ludu.

 • kabareciar

  0

  To co stało się np. z masłem to jakiś światowy przekręt. Ktoś za tym stoi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX